Muškát (réva)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrozny dvou různých odrůd muškátu

Muškát je označení starobylé skupiny odrůd révy vinné a vín, která se z těchto odrůd vyrábějí. Patří sem odrůdy s bobulemi různých odstínů, bílé, žluté, šedé, zelené, růžové, červené, hnědé, fialové, modré i černé. Známé jsou například odrůdy Muškát žlutý a Muškát modrý. Réva tohoto typu se prý pěstovala již 3000 let před naším letopočtem v Egyptě a na území dnešního Íránu.

Nejstarší zmínka názvu Muscat pochází z desetiletí 1230–1240. Nachází se v knize Liber de proprietatibus rerumencyklopedii scholastika Bartholomaea Anglica.[1]

Muškát patří k nejstarším a nejrozmanitějším rodinám vinných odrůd.[2] V současnosti jich existuje více než dvě stě. Jejich původ leží pravděpodobně v Malé Asii. Féničtí a řečtí kolonisté rozšířili muškát po celém východním Středomoří. Později Římané považovali řecké passum za zvláště kvalitní víno.[3] Do střední a severní Evropy se muškátové víno dostalo díky rozvoji dálkového obchodu ve 12. století. Roli prostředníka mezi Orientem a Západem přitom hrály Benátky, které ovládaly několik ostrovů ve východním Středomoří, kde se pěstovalo muškátové víno. Muškát se v pramenech také často nazývá „řecké víno“ nebo „kyperské víno“. Jižní vína se v Evropě rozšířila nejen díky dálkovému obchodu, ale také díky poutím a křížovým výpravám. Císař Fridrich Barbarossa si toto víno oblíbil, je také zmíněno v Písni o Nibelunzích. Bílé muškátové víno je charakteristické svou jemně ovocnou kyselinkou a typickým intenzivním, ale nevtíravým buketem.

Příklady odrůd[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muskateller na německé Wikipedii.

  1. Jancis Robinson, Julia Harding, José Vouillamoz: Wine Grapes. A complete Guide to 1,368 Vine Varieties, including their Origins and Flavours. Ecco, New York NY 2012, ISBN 978-0-06-220636-7.
  2. Kurt M. Hoffmann: Traminer und Muskateller und ihre Weine. Die Lebensgeschichten der klassischen Bukettsorten (= Schriften zur Weingeschichte. Nr. 61, ISSN 0302-0967). Gesellschaft für Geschichte des Weines e.V., Wiesbaden 1982, S. 19.
  3. Jancis Robinson: Rebsorten und ihre Weine. Hallwag, Bern u. a. 1997, ISBN 3-444-10497-9, S. 125–131.