Moranbong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moranbong
Základní informace
Původ Pchjongjang, Severní Korea
Žánry Pop music
Aktivní roky od 2012
Současní členové
Kim Hyang-sun (김향순)
Kang Phyong-hui (강평희)
Ri Sol-lan (리설란)
Ri Yun-hui (리윤희)
Seon-u Hyang-hui
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moranbong (모란봉악단; Moranbong akdan) je severokorejská dívčí hudební skupina, která byla založena v červenci roku 2012. Název, který znamená doslova „Pivoňkový kopec“,[1] převzala od lokality v hlavním městě Pchjongjangu, hrající významnou roli v režimní propagandě, protože zde údajně Kim Ir-sen pronesl historický projev vyzývající k boji proti japonským okupantům.

Za iniciátora projektu je označován šéf strany a státu Kim Čong-un, který měl členky kapely osobně vybrat z předních důstojnic armádních uměleckých souborů. Cílem je ukázat světu modernizovanou podobu KLDR a prezentovat její ideologii způsobem, který bude atraktivní i pro mladou generaci. Vlivy jihokorejského K-popu se odrážejí v hudbě i pódiové prezentaci skupiny: pětice vokalistek místo dosavadních vojenských uniforem nosí pestré krátké šaty a předvádí odvážné taneční kreace. Styl Moranbongu spojuje pop rock s prvky vážné i lidové hudby, repertoár tvoří coververze západních hitů jako např. „My Way“ i původní skladby s názvy jako „Moje země je nejlepší“, „Učme se pro blaho lidu“ nebo „Nemůžeme žít bez soudruha Kim Čong-una“.

V prosinci 2015 měla skupina vystoupit v Pekingu, čínská strana však koncert na poslední chvíli odvolala. Jako pravděpodobný důvod uvedli pozorovatelé skutečnost, že součástí show měla být projekce záběrů severokorejských balistických raket mířících na území USA, což viděl čínský prezident Si Ťin-pching jako možné ohrožení probíhajících jednání o odzbrojení.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Společnost česko-korejského přátelství
  2. Kapela z KLDR zrušila koncert v Pekingu, vadila propagace raket. Týden.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]