Monitorování tlaku v pneumatikách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

TPMS (Tire Pressure Monitoring System) je systém monitorování tlaku v pneumatikách.

Monitorování tlaku v pneumatikách je elektronický systém, který sleduje tlak v pneumatikách vozu a v reálném čase informuje řidiče o případném poklesu tlaku v pneumatikách. Na palubní desce je žlutá kontrolka, která se při poklesu tlaku rozsvítí.

Kontrolka TPMS na palubní desce

Legislativa[editovat | editovat zdroj]

Podle Nařízení evropského parlamentu a rady (ES) č. 661/2009 ze dne 13. července 2009, musí mít nová auta vyrobená po 1. listopadu 2014 TPMS jako součást povinné výbavy. S nefunkčním TPMS nesmí být automobil provozován na pozemních komunikacích.

Výhody TPMS[editovat | editovat zdroj]

  • Bezpečnost posádky - díky včasné informovanosti řidiče o poklesu tlaku se zabrání havárii.
  • Snížení spotřeby paliva - díky správně nahuštěné pneumatice se nezvyšuje spotřeba paliva.
  • Přívětivost k životnímu prostředí - nezvyšování spotřeby znamená nezvyšování vylučování škodlivin do ovzduší.

Výměna pneumatik[editovat | editovat zdroj]

Spolu s přezouváním pneumatik na zimní a letní pneumatiky je třeba překontrolovat funkčnost TPMS. Senzory v pneumatice mají životnost až 7 let (záleží na používání auta). Každá automobilka dodává do auta odlišné senzory. Pneuservisy mohou do automobilu namontovat buď originální senzor nebo univerzální senzor. Tyto senzory jsou kompatibilní s 90 % TPMS.

Při výměně pneumatik může dojít k poškození senzoru, které se nemusí projevit okamžitě. Motorista až po nějaké době pozná, že TPMS v autě není v pořádku, ale pak už je velmi těžké dokazovat, že vadu způsobil pneuservis při výměně pneumatik. Proto je nezbytné svěřit výměnu pneumatik výhradně certifikovanému pneuservisu, který má své zaměstnance dobře proškolené v problematice TPMS.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 661/2009 ze dne 13. července 2009 [cit. 12. 3. 2014] on-line