Mobilní dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Americký mobilní domek z 60. let 20. století

Mobilní domy jsou obydlí, umožňující transport z místa na místo. Móda mobilního bydlení začala již ve 20. století v USA, a to především kvůli nutnosti často cestovat za prací. V průběhu vývoje se stávaly z karavanů tří i vícepokojové mobilní domy. Do Evropě se mobilní bydlení dostalo až během posledních let.[1]

Mobilní bydlení se používá zejména jako:

  • první bydlení pro mladé rodiny
  • rekreační bydlení u vody, na horách, nebo kdekoliv jinde
  • přechodné bydlení na stavbách
  • příjemné zázemí pro rybáře, myslivce a jiné zájmové skupiny
  • trvalé bydlení pro seniory na vlastním pozemku a v přírodě
Celoročně zateplený mobilní dům

Mobilní domy (mobilheimy, neboli také mobilhomes) jsou vyráběny podle technických norem pro obytná vozidla pro volný čas - EN ČSN 1949, 721, 1647 a jsou opatřeny ocelovým podvozkem s odnímatelnou ojí ISO 50 (klasické závěsné zařízení za osobní automobil). Mobilní domy (mobilheimy) proto spadají pod silniční zákon (56/2001 Sb.) nikoli zákon stavební a jsou-li používány k účelu, k němuž byly určeny, není potřeba stavebního povolení ani jinému ohlášení stavebnímu úřadu.

Mobilní domy (mobilheimy) jako takové jsou alternativou pro sezonní bydlení nebo rekreaci. Pro využití k trvalému bydlení je však nutné je zateplit. I mobilní domy s dvojitými okny a centrálním topením, které jsou u nás často prezentovány jako "mobilní domy celoroční", je potřeba v našich povětrnostních podmínkách z důvodu spotřeby energií zateplit. Zateplené mobilní domy (mobilheimy) pak mohou být alternativou pro bydlení nebo podnikání ve všech ročních obdobích.

Mobilní dům Kubis - obytný modul

Nízkoenergetické a pasivní mobilní domy mohou rovněž vycházet z myšlenky modulární prefabrikace stavebních dílců a oproti běžné výstavbě vynikají především svými nižšími pořizovacími náklady, rychlostí výstavby a nízkými nároky na energetické vstupy. Koncept modulárního objektu tak vyniká vlastností mobility.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TELEVIZE, Česká. Do Česka dorazily „domy na kolečkách“. ČT24. Dostupné online [cit. 2018-03-15]. (česky) 
Mobilní dům Kubis - řešení interiéru