Mittet & Co.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
„Norsko“, 1914, pohlednice

Mittet & Co. A/S je bývalé norské nakladatelství, které publikovalo umělecká díla, v první řadě v podobě obrovského množství pohlednic, ale také knihy pro děti a uměleckou literaturu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost založil jako fotografickou agenturu Ingebrigt Mittet (1875–1950) a v roce 1899 pokračovali a rozšířili společnost jeho synové. Firmu získal Chr. Olsen z Dánska v roce 1987.

Ingebrigt Mittet začal v roce 1898 kupovat a sbírat nové a staré fotografie. Zaměstnával také své vlastní fotografy a publikoval korespondenční lístky, které v té době byly populární jako obrazová dokumentace i jako sběratelské předměty. Ředitelství pro kulturní dědictví převzalo kolekci fotografií z období 1870 až 1970 od společnosti Mittet včetně výroby obrázků a archivu nakladatelství.

Od roku 1953 do roku 1979 pracoval v Mittet & Co. jako fotograf a generální ředitel Jac Brun. V souvislosti s touto prací pořídil velké množství záběrů z celého Norska, fotografie, ze kterých se později vyráběly pohlednice.[1]

Pro společnost pracoval také norský fotograf amerického původu Hermann Christian Neupert, který byl švagrem Ingebrigta Mitteta. A právě společnost Mittet & Co. pravděpodobně ve třicátých letech převzala celou jeho sbírku negativů. Kromě asi 200 negativů, které si společnost nechala, dali později celou sbírku Norskému národnímu muzeu kulturního dědictví Riksantikvaren, které pak některé z nich předala do Norského technického muzea a další do Norského lidového muzea.

Mittet & Co. A/S znovuzaložil v roce 2014 Peder Mittet a věnuje se podnikání v reklamě a mediální branži.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mittet & Co. na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. Skjøldt, Erik mfl: Jac. Brun (nekrolog). Aftenposten, 15. 6. 1995.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]