Milý pane Henshawe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milý pane Henshawe
Autor Beverly Cleary
Původní název Dear Mr. Henshaw
Překladatel Kolektiv studentů - projekt GALACIE
Země Spojené státy
Jazyk anglický
Žánry Dětská literatura
Vydavatel Návrat Domů
Datum vydání Srpen 1983
Česky vydáno Září 2008
Typ média A5
Počet stran 144
ISBN 978-80-7255-185-9
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milý pane Henshawe je dětská novela od Beverly Cleary, která byla oceněna Newberyho medailí v roce 1984.

Shrnutí příběhu[editovat | editovat zdroj]

Novelista Boyd Henshaw se v knize ve skutečnosti neobjevuje. Příběh je o malém chlapci, Leigh Bottsovi, který žije se svojí rozvedenou matkou a stýská se mu po otci. Začátek knihy je sbírka dopisů které napsal Leigh pro svého oblíbeného autora pana Henshawa. Jak Leigh roste tak se dopisy stávají čím dál více procítěné a lépe propracované. Odrážejí jeho přání stát se spisovatelem.

V pozdějších částech knihy se styl z dopisů postupně mění na záznamy deníku. Ačkoliv nikdy nevidíme odpověď pana Henshawa, zřejmě Leighovi odpověděl na poslední dopis a navrhl mu aby si psal deník každý den, jestli to myslí s psaním vážně. Zpočátku Leighovy zápisky mají podobu dodatečných neodeslaných dopisů panu Henshawovi, dokonce začínají stejnou frází. Ale jak postupně dospívá uvědomí si že to nemusí používat a nechá si deník sám pro sebe. Příběh začíná když je Leigh ve druhé třídě ale přesunuje se do šesté třídy během necelých 10 stran.

Deník odhaluje Leighův pocit osamělosti ve škole, popisuje jeho problémy se nejmenovaným spolužákem který každé ráno ukradne jeho oběd a nejvíce se soustředí na jeho smutek ohledně rozvodu svých rodičů.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od většiny novel od Beverly Cleary Milý pane Henshawe nezapadá do žádné jiné série ani příběhové linie, ani se neodehrává na místě, kde se odehrávaly ostatní knihy či blízko Portlandu v Oregonu, nýbrž v Kalifornii.

Překladatelé[editovat | editovat zdroj]

Knihu přeložil kolektiv studentů.

Tomaš Jakub; Štěpánek Karel; Růžička Jan; Sůva Jiří; Šefčík Pavel; Kousal Petr; Kašpar Ladislav; Vodička Tomáš; Majer Jan; Vostrý Daniel; Valenta Robert; Mejstřík Martin; Matuška David; Polák Marek; Košťál David; Rieger Tomáš; Škopek Kryštof; Hradecký Vladimír; Filipová Dana; Mužíková Jana; Serdelová Lucie; Paděrová Zuzana; Šmídová Barbora.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Projekt Galacie