Metro v Pchjongjangu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Pchjongjanského metra
Vlak Pchjongjanského metra

Metro v Pchjongjangu tvoří dvě linky, nazývané Čolima a Hioksin. Je to jediný systém metra v zemi.

Charakter provozu[editovat | editovat zdroj]

Síť metra je kompletně podzemní, velmi hluboko založená (nejhlubší stanice se nachází až 120 m pod zemí). Každou trasu tvoří dva jednokolejné tunely, stanice pak mají ostrovní nástupiště. Ta jsou s povrchem spojena pomocí eskalátorových tunelů a jejich konstrukce umožňuje případné využití v čase války jako kryty pro civilní obyvatelstvo. Výzdoba stanic je provedena ve velmi honosném stylu socialistického realismu s mozaikami, sochami a stěnami obloženými dekorativními druhy kamene.

Na rozdíl od všech měst světa, kde názvy stanic odpovídají jejich geografickému umístění, zde jsou všechny bez výjimky pojmenovány podle komunistických témat.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

V provozu jsou vlaky čínské a německé výroby (v dobách otevření jezdily východoněmecké). Ve vlacích v místech určených pro reklamu jsou umístěny portréty vůdců země Kim Čong-una a Kim Ir-sena.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie metra se začala psát roku 1968, během pěti let byl zprovozněn první úsek (7,5 km, 6 stanic na lince Čolima). Výstavba se však neobešla bez komplikací; v roce 1971 došlo k neštěstí při ražbě tunelu pod řekou Tedong. Podle některých zdrojů zde zemřelo až 100 dělníků; tunel tudy proražen nebyl a díky tomu tak neexistuje dosud spojení pomocí metra mezi oběma břehy řeky. Celkem bylo mezi lety 1973 a 1987 otevřeno pět úseků; takže se síť rozrostla až na 22,5 km se sedmnácti stanicemi. Vzhledem k obtížné ekonomické situaci země výstavba nepokračuje, přesto je plánovaná třetí linka; v centru města by pak vznikl přestupní trojúhelník známý například z Prahy nebo Kyjeva.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Překlad Přestup
#1 Trasa Chollima
Pulgunbyol Rudá hvězda
Chonu Soudruh #2 Chonsung
Kaeson Triumfální návrat
Tongil Jednota
Sungni Vítězství
Ponghwa Strážný oheň
Yonggwang Sláva
Puhung Revitalizace
#2 Trasa Hyoksin
Kwangbok Renovace
Konguk Národní nadace
Hwaggumbol Zlatá půda
Konsol Budování
Hyoksin Obnova
Chonsung Triumf #1 Chonu
Samhung Trojí oživení (tři cíle výchovy:
znalost, morálka, fyzická zdatnost)
Kwangmyong Svit
Rakwon Ráj

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]