Metabo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metabo
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma GmbH
Datum založení 1924
Adresa sídla Nürtingen, Německo
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Majitel Chequers Capital
Dceřiná společnost Metabo
Identifikátory
Oficiální web www.metabo.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Katalog firmy Metabo z třicátých let 20. století

Firma Metabo je německý výrobce elektrického nářadí pro profesionální použití. Centrála a zároveň největší výrobní provoz společnosti je ve městě Nürtingen ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

V roce 2005 zaměstnávalo Metabo celosvětově 2 400 zaměstnanců, z toho 1 460 přímo v Nürtingenu, roční obrat společnosti činil 370 miliónů eur. Metabo vyrábí rozsáhlý sortiment elektrického nářadí je zastoupeno ve více než stovce zemí světa, výrobní závody jsou v 16 zemích pěti kontinentů. Během své historie registrovala firma více než 500 patentů a chráněných vzorů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost založili v roce 1924 Albrecht Schnizler a Julius Closs s cílem vyrábět kvalitnější ruční nářadí, než bylo v té době běžně dostupné. Začali malými vrtačkami na ruční pohon. Prvního typu, označeného Nr. 18 se prodalo více než 50 000 kusů.

Společnost zpočátku nesla název Schnizler GmbH. O tři roky později vstoupil do firmy nadaný obchodník Walter Rauch. Společnost byla orientována na vývoz, zejména do USA a Anglie, kam bylo dodáváno 80 % produkce.

V roce 1929 se firma přejmenovala na Metabowerke GmbH (jméno Metabo je zkratkou Metallbohrdreher, v té době používaného německého označení pro ruční vrtačky). V roce 1934 uvedla firma na trh svou první elektrickou vrtačku. V té době zaměstnávala okolo 150 lidí.

Přes poškození téměř tří čtvrtin výrobních prostor při rozsáhlém požáru 14. listopadu 1945 se firmě v poválečné době dařilo. V padesátých letech vyrábělo Metabo první ruční elektrické brusky (1951) a také vyvinulo a sériově vyrábělo první ruční příklepovou vrtačku na světě (1957). Od roku 1969 byly vyráběny vrtačky s elektronickou regulací otáček.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Metabo na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]