Meskalamdug

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Meskalamdug
Narození 26. století př. n. l.
Úmrtí 26. století př. n. l.
Pohřben
Potomci Mesannipada

Meskalamdug (asi 1. polovina 26. století př. n. l.), doslova „dobrý hrdina země“, panovník tzv. 0. dynastie urské v raně dynastické době Sumeru, možná otec, spíš děd krále Mesannipady.

Při vykopávkách královského pohřebiště v Uru vedených Leonardem Woolleym byla objevena okrouhlá pečetidla se jménem tohoto krále, který se neobjevuje na Sumerském královském seznamu dynastií sumerských měst. V Meskalamdugově hrobce (hrobka č. 755) se kromě mrtvoly našla bohatá pohřební výbava s nádhernými dýkami s filigránsky jemně zdobenými rukojeťmi. Vynikala však ceremoniální přilba z patnáctikarátového zlata.

Později bylo jméno Meskalamdug objeveno na předmětech při vykopávkách v západosumerském městě Mari, kde je uváděn jako otec Mesannipady. Toto jméno je na Sumerském královském seznamu uváděno u 1. dynastie urské. Archeologové řadí Meskalamduga do zvláštní „nulté“ dynastie spolu s králem Akalamdugem. K tomuto zařazení je vedl i fakt, že jeho hrobka je obklopena množstvím chudších hrobů, připomínajícími královská pohřebiště z nejranějšího Egypta. Byli do nich ukládáni v rámci pohřební ceremonie rituálně zabití sloužící zesnulého panovníka. V Sumeru jde o zcela ojedinělý případ.

Novější prameny uvádějí jako otce Meskalamduga Urpabilsaga, Akalamduga jako jeho syna a Mesannipadu jako vnuka. Také datování se posunuje zhruba o padesát let k současnosti.

Jako Meskalamdugova manželka je uváděna Ninbanda. Její jméno je zmiňováno i na pečeti v jiném, ovšem nekrálovském hrobě i s panovnickým titulem lugal.

Reference[editovat | editovat zdroj]