Mercalliho stupnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mercalliho stupnice, také Mercalliho škála, je dvanáctistupňová momentová škála používaná pro nepřístrojové hodnocení intenzity zemětřesení.

Stupně nevyjadřují hodnoty měřené přístroji, ale statisticky vyhodnocované pozorované makroseismické účinky otřesu – dopad zemětřesení na zemský povrch, lidi, přírodu a stavby a objekty v rozsahu od stupně I. (nepozorovatelné) po stupeň XII. (globální). Hodnoty, které udává stupnice, jsou subjektivní a závisí na pozorovateli, geologických podmínkách a také oblasti ve které k zemětřesení došlo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mercalliho stupnice byla vytvořena v době, kdy neexistovaly přesné měřící přístroje ani mezinárodní měřicí síť. Vznikla z tehdy užívané desetistupňové Rossi-Forelovy stupnice, kterou upravil italský vulkanolog Giuseppe Mercalli (1850-1914) v letech 1883 a 1902. Mercalli vytvořil tuto stupnici pro dokumentaci a zaznamenání škod způsobených zemětřesením. Pomocí stupnice byl schopen určit přibližné epicentrum zemětřesení, protože čím dál leží místo od epicentra, tím nižší jsou materiální škody i počet případných lidských obětí.

Škála byla původně desetistupňová a v roce 1902 ji italský geofyzik Adolfo Cancani rozšířil o dva stupně. Po dalším upřesnění a revizi německým geofyzikem A. H. Siebergem byla přejmenována na Mercalli-Cancani-Siebergova stupnice (MCS). Po dalším přepracování seismology Harry O. Woodem a Frankem Neumannem vznikla v roce 1931 stupnice označovaná Mercalli-Wood-Neumann (MWN). Později ji ještě vylepšil Charles Richter, tvůrce Richterovy stupnice.

V současnosti je škála užívaná k popisu přímých účinků zemětřesení na osoby a budovy známa jako modifikovaná Mercalliho stupnice (MM), v anglické literatuře Modified Mercalli scale (MM) nebo Modified Mercalli Intensity scale (MMI).

Modifikovaná Mercalliho stupnice[editovat | editovat zdroj]

[1][2][3]

Stupeň Pojmenování Popis
I Nepozorovatelné Zaznamenatelné pouze přístroji.
II Velmi slabé Rozpoznatelné v horních patrech budov citlivými lidmi (2,6 – 5 mm.s-2).
III Slabé Vibrace, lustry se pohybují; srovnatelné s vibracemi způsobenými projíždějícím těžkým nákladním automobilem.
IV Mírné Drnčení oken, cinkot příborů a nádobí, zdi vydávají praskavé zvuky.
V Málo silné Lze rozpoznat v krajině, probouzí spící, praskání oken, kyvadlové hodiny se mohou zastavit (28 – 50 mm.s-2).
VI Silné Vrávorání při chůzi, padají předměty, rozbíjí se nádobí, praskliny v omítce.
VII Velmi silné Lze jen obtížně stát, zvony zvoní, trhliny ve zdech.
VIII Bořivé Padají komíny, poškození budov, pohybující se těžký nábytek.
IX Pustošivé Panika, vážné poškození domů, větší trhliny v půdě.
X Ničivé Zničené budovy, porušení přehrad, velké trhliny v půdě.
XI Katastrofické Roztržení kolejí a potrubí, zničené mosty, změny terénu.
XII Globální Velké předměty létají vzduchem, úplné zničení, rozsáhlé terénní změny (více než 500 mm.s-2).

Další stupnice[editovat | editovat zdroj]

Pro intenzitu zemětřesení se v Evropě používala i stupnice MSK-64 (Medvěděvova-Sponheuerova-Kárníkova stupnice), což je také upravená forma Mercalliho stupnice. Modernější metodou je v Evropské unii užívaná Evropská makroseismická stupnice (EMS-98, Europäische Makroseismische Skala, MSK), která vznikla další modifikací MSK-64. EMS-98 je zejména v Rakousku známa i jako stupnice Mercalli-Sieberg.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Modified Mercalli Intensity Scale [online]. USGS, 2009-10-27 [cit. 2010-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Modified Mercalli Scale of Earthquake Intensity [online]. Nevada Seismological Laboratory [cit. 2011-03-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-20. (anglicky) 
  3. Seismologie [online]. Karl-Franzens-Universität Graz [cit. 2015-11-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-20. (německy) 
  4. August Sieberg: Die Wirkungen eines schweren Erdbebens [online]. Universität Jena [cit. 2013-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-08. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]