Menengai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Menengai
Menengai crater view from the edge.jpg
Vrchol2 278 m
Poloha
StátKeňa
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Menengai je štítová sopka v Keni. Nachází se ve Východoafrickém riftu 10 km severně od města Nakuru a 24 km jižně od zemského rovníku. Pochází z doby před 200 000 lety. Sopka zaujímá plochu 30 km² a dosahuje nadmořské výšky 2 278 metrů. Její kaldera měří 12 km na délku a 8 km na šířku a je druhá největší v Africe. Poslední erupce vulkánu je datována do 7. tisíciletí př. n. l., v kráteru se nacházejí aktivní fumaroly.[1] Existuje projekt na ekonomické využití místní geotermální energie.[2]

Název hory znamená v masajském jazyce „sídlo mrtvých“ a je odvozován od velkého masakru z roku 1854, kdy se zde střetly znepřátelené klany.[3] Nacházejí se zde jeskyně, které domorodci považují za posvátné.

Na svazích sopky roste les, v němž převažují akácie a kafrodyšníky a obývá ho bahnivec horský, kočkodan červenozelený a orel damaní. Vulkanická půda je využívána k pěstování kukuřice, kávovníku a agáve sisalové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Menengai Volcano, Kenya [online]. Volcano Discovery [cit. 2021-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Menengai Caldera in Kenya with Helen Robinson [online]. Travelling Geologist [cit. 2021-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Menengai-Krater [online]. Reisen Experten [cit. 2021-10-03]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]