Maya (software)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autodesk Maya
Vývojář Autodesk
První vydání únor 1998
Aktuální verze 2017 (léto 2016)
Operační systém Mac OS X, Microsoft Windows, Linux
Vyvíjeno v C++ a Python
Typ softwaru 3D grafický software
Licence proprietární
Web Oficiální web Maya
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Autodesk Maya Zkráceně Maya je profesionální program pro tvorbu 3D grafiky, originálně vyvíjený Alias Systems a momentálně vlastněný a vyvíjený společností Autodesk. Často bývá používán ve filmu a televizním průmyslu pro vytváření 3D efektů, ale slouží i k tvorbě počítačových her.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Autodesk Maya je dostupná ve dvou základních verzích - Maya Unlimited a verze Maya PLE (Personal Learning Edition), která je určena pouze k nekomerčním účelům. Maya PLE je zdarma, ale vyrenderované obrázky obsahují vodoznak. Pro Mayu existuje řada efektových modulů a pluginů doplňujících další funkce - Fluids, nCloth, Hair, Fur, Live, nParticles nebo Paint Effects. Maya nabízí skriptovací jazyky MEL a Python. Maya 2014 je určena pro Windows 8 a Windows 7, Mac OS X a Linux (32bit / 64bit)

Historie programu[editovat | editovat zdroj]

V únoru 1998 byla uvedena na trh první verze Maya - Maya 1.0. V červnu téhož roku byla uvedena první verze pro operační systém Windows. V roce 2005 byla zakoupena společností Autodesk.

Maya v TV Nova[editovat | editovat zdroj]

Televize Nova v červnu roku 2000 použila program Maya na výrobu 3D identů v rámci projektu "Tváře Novy". Byly vyrobeny znělky pro tyto relace a jiné reklamí jingly:

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

1. března 2003 byla společnost Alias vyznamenána Academy of Motion Picture Arts and Sciences akademickou odměnou pro vědecký technologický přínos a za jejich vývoj tohoto mocného nástroje.

V roce 2005 ještě pod hlavičkou Alias|Wavefront, Jos Stam sdílel odměnu s Edwinem Catmullem a Tonym DeRosem za jejich vynález a aplikaci technologie subdivision surface.

8. února 2008 Duncan Brinsmead, Jos Stam, Julia Pakalns a Martin Werner získali odměnu za technologický přínos Maya Fluid Effects.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]