Maya (software)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autodesk Maya
Vývojář Autodesk
Aktuální verze 2017 (léto 2016)
Operační systém Mac OS X, Microsoft Windows, Linux
Typ softwaru 3D grafický software
Licence proprietární
Web Oficiální web Maya
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Autodesk Maya Zkráceně Maya je profesionální program pro tvorbu 3D grafiky, originálně vyvíjený Alias Systems a momentálně vlastněný a vyvíjený společností Autodesk. Často bývá používán ve filmu a televizním průmyslu pro vytváření 3D efektů, ale slouží i k tvorbě počítačových her.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Autodesk Maya je dostupná ve dvou základních verzích - Maya Unlimited a verze Maya PLE (Personal Learning Edition), která je určena pouze k nekomerčním účelům. Maya PLE je zdarma, ale vyrenderované obrázky obsahují vodoznak. Pro Mayu existuje řada efektových modulů a pluginů doplňujících další funkce - Fluids, nCloth, Hair, Fur, Live, nParticles nebo Paint Effects. Maya nabízí skriptovací jazyky MEL a Python. Maya 2014 je určena pro Windows 8 a Windows 7, Mac OS X a Linux (32bit / 64bit)

Historie programu[editovat | editovat zdroj]

V únoru 1998 byla uvedena na trh první verze Maya - Maya 1.0. V červnu téhož roku byla uvedena první verze pro operační systém Windows. V roce 2005 byla zakoupena společností Autodesk.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

1. března 2003 byla společnost Alias vyznamenána Academy of Motion Picture Arts and Sciences akademickou odměnou pro vědecký technologický přínos a za jejich vývoj tohoto mocného nástroje.

V roce 2005 ještě pod hlavičkou Alias|Wavefront, Jos Stam sdílel odměnu s Edwinem Catmullem a Tonym DeRosem za jejich vynález a aplikaci technologie subdivision surface.

8. února 2008 Duncan Brinsmead, Jos Stam, Julia Pakalns a Martin Werner získali odměnu za technologický přínos Maya Fluid Effects.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]