Matematická olympiáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Matematická olympiáda (MO) je oborová olympiáda pro žáky základních a středních škol, v níž mají za úkol vyřešit v několikahodinovém limitu několik příkladů zaměřených na schopnost logického úsudku. Výsledkem často není číslo, ale důkaz, v každém případě se žádá podrobné zdůvodnění myšlenkového postupu.

MO se stala vzorem pro podobné oborové soutěže, jako je fyzikální, biologická, chemická nebo astronomická olympiáda, je z nich také nejstarší — ve školním roce 2010/2011 se konala 60. rokem. Letos 67. rokem.

Organizace soutěže[editovat | editovat zdroj]

Základní školy[editovat | editovat zdroj]

Každý ročník od pátého až po devátý má vlastní sadu příkladů a vlastní výsledkové listiny. Do osmé třídy jsou dvě kola: domácí a okresní, v devátém ročníku existuje ještě kolo krajské.

Střední školy[editovat | editovat zdroj]

Soutěž má tři středoškolské kategorie: A (3. a 4. ročník), B (2. ročník) a C (1. ročník). Každá kategorie má kolo domácí, školní a krajské, kategorie A má navíc ještě kolo celorepublikové.

Celostátní kolo probíhá každý rok ke konci března pokaždé v jiném městě republiky (pro rok 2010 je to Cheb). Nominují se z něj zástupci do soutěže MEMO a na výběrové soustředění, ze kterého vzejdou reprezentanti pro mezinárodní matematickou olympiádu (IMO).

Výběr úloh[editovat | editovat zdroj]

Úlohy pro MO připravuje Úlohová komise Matematické olympiády. Ta je společná pro Českou i Slovenskou republiku. Úlohy a termíny všech kol jsou proto v obou zemích stejné.

Kategorie P[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Kategorie P matematické olympiády.

Tato zvláštní kategorie přiléhá k ostatním pouze volně. Jde o soutěž programátorskou, která má jedinou kategorii určenou pro středoškoláky a nadané studenty škol základních. Sestává z kola domácího, krajského a celorepublikového, ze kterého se nominují účastníci soustředění CPSPC a soutěží CEOI a IOI.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]