Mary Sue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mary Sue je termín používaný pro fiktivní postavy, které jsou celkově nesympatické, idealizované a obecně nemají přespříliš zajímavý charakter.

Termín je používán především v kontextu s fanfikcí, kde je tato postava originální. Autorům takovýchto povídek se pak hlavně v anglickém fandomu říká "suethoři". Termín Mary Sue může být používán pro postavy obou pohlaví, ale v případě mužské postavy se také používá označení Gary Stu, Murray Stue nebo Marty Stu. Řídce se používá též pohlavně neutrální termín Airy Ooh.

Termín "Mary Sue" se poprvé objevil v posměšné povídce "The Trekkie's Tale" jako jméno postavy. V této podobě se mezi autory fanfiction ustálil jako souhrnné označení pro tento typ postav. Ve skutečnosti se tyto postavy objevují v literatuře už od 19. století - tehdejší Mary Sue se ale od dnešních velmi liší. (Možné příklady: Jane Eyre, Old Shatterhand nebo Verneův Malý Dobráček)

Mary Sue nemusí být vždy originální postava - někdy se jí může stát i postava kanonická, která je silně pozměněna a částečně reprezentuje osobnost autora.

Definice Mary Sue[editovat | editovat zdroj]

Většina Mary Sue je až příliš nerealistická a nedůvěryhodná. Nemívají prakticky žádný charakter; jsou bezchybné, často morálkou, inteligencí a schopnostmi dalece převyšují své vrstevníky. Povídky bez nich prakticky ztrácí svůj smysl.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Co se týče vzhledu, existují dvě hlavní skupiny Mary Sue: první z nich vypadá jako autor a druhá tak, jak by autor vypadat chtěl. Mary Sue podobající se autorovi obvykle postrádá rysy, které se autorovi samotnému na něm nelíbí. Celkově MS vypadá jako "vylepšený autor" - z tmavých vlasů se stávají černé nebo kaštanové, z neurčitě hnědozelených očí smaragdové, černé či jantarové. Autorův ideál krásy často vůbec nevypadá jako člověk a ostatními je považován za anděla, vílu apod.

Jedním z častých fenoménů Mary Sue postav je barva očí. Nabývá nereálných hodnot a v některých případech je dokonce nestabilní a mění se postavě podle nálady.

Vlasy Mary Sue často také nemají jednotný odstín - bývají promelírované, ačkoliv si je nikdy nebarvila.

V současné době je mezi věkovou skupinou, ze které nejčastěji pocházejí "suethoři", oblíbená manga a jistý její vliv je patrný ve spoustě Mary Sue povídek. Např. postava objeví své schopnosti a svůj velký úkol v 16 letech, jak je zvykem v manze; nosí účesy, které si lze představit pouze v anime, ne v reálu; používá japonské zbraně a východní bojová umění nebo se její emoce odrážejí převážně v očích.

Mary Sue nikdy nenosí obyčejné oblečení. Po Bradavické škole J. K. Rowling chodí v riflích a tričku místo ve školní uniformě (anebo si školní uniformu přizpůsobí), ve Středozemi pobíhá v těsných kalhotech a bundě, ačkoliv je žena. Méně křiklavé případy nosí styl oblečení, který se autorovi líbí nebo odráží poslední módu.

Minulost[editovat | editovat zdroj]

Jedním z typických znaků Mary Sue bývá tragická minulost. Může zahrnovat smrt milované či blízké osoby, tak požáry, plenění rodných vesnic, znásilnění, zanedbávání nebo sexuální zneužívání v dětství, psychické nebo fyzické týrání nebo byla opuštěna rodinou, případně vyhnána z rodiny, rodného města nebo rovnou země (někdy i za něco, co neprovedl/a).

V souladu se současným emo trendem trpí některé Mary Sue sebepoškozováním nebo se pokusí o sebevraždu (ať už úspěšně nebo neúspěšně). Mary Sue mohou mít tendence i k strádání v otroctví nebo chudobě anebo např. mohou trpět ztrátou paměti, v tvorbě současných fanoušků se ale podobné problémy neobjevují, zřejmě protože o nich autoři nemají přílišnou představu a nejsou v jejich okolí a zdrojích informací (časopisech, novinách, televizních zprávách) aktuální.

Na rozdíl od vzhledu se minulost Mary Sue odhaluje postupně. Je možné, že autoři kopírují schémata seriálů, kde postavu vidíme od začátku, ale bližší informace o ní se dozvídámě útržkovitě.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Mary Sue nebývají zcela lidské. Mívají vílí, elfí, upíří, vlkodlačí apod. (nikdy ne např. skřetí) předky a proto vládnou schopnostmi, o kterých se ostatním lidem může jen zdát. Samozřejmě tak vyvolávají obdiv a spekulace, obzvlášť pokud tuto skutečnost tají nebo o ní vůbec nevědí.

Nezanedbatelná součást Mary Sue nevyrůstá se svou rodinou a v průběhu příběhu se dozví, kdo jsou jejich praví rodiče a mnohdy odejdou k nim. Jiná, menší skupina, žije ve stínu protežovaného sourozence, za kterého musí dělat domácí práce.

Mary Sue na začátku příběhu žije v místě bydliště autora, v místě, kde by autor chtěl žít, anebo v místě, kde žije některá klíčová kanonická postava. Její národnost může být jakákoliv, shodná s autorovou či exotická. V českém fandomu se nachází pouze malé množství věřících lidí, takže náboženské přesvědčení postavy většinou autoři vůbec neřeší.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]