Mary Somerville

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mary Somervilleová
Thomas Phillips - Mary Fairfax, Mrs William Somerville, 1780 - 1872. Writer on science - Google Art Project.jpg
Rodné jméno Mary Fairfax
Narození 26. prosince 1780
Jedburgh
Úmrtí 28. listopadu 1872 (ve věku 91 let)
Neapol
Místo pohřbení English Cemetery, Naples
Ocenění Patron’s Medal (1869)
Manžel(ka) Samuel Greig (1804–1807)
William Somerville (1812–1860)
Děti Woronzow Greig
Martha Somerville
Rodiče William George Fairfax a Margaret Charters
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mary Somerville v roce 1834

Mary Fairfax Somerville (26. prosince 178028. listopadu 1872) byla britská vědkyně a spisovatelka ze Skotska. Je považována za průkopnici v oblasti zapojení žen do oblasti vědy. Mary studovala matematiku, geometrii, geografii, algebru a astronomii a po Caroline Herschel se stala druhou Britkou, které její vědecká činnost přinesla široké uznání.

Mary Somerville vyrůstala v námořnické rodině, kdy její otec trávil celou řadu let na moři. V mládí se proto seznámila s celou řadou knih o matematice, geometrii a zeměpise. To podnítilo její zájem ke studiu věd.

Somerville se znala s Adou Lovelace, kterou seznámila s celou řadou vzdělanců své doby, mezi které patřil např. i Charles Babbage. Sama Mary byla členem Královské astronomické společnosti. Reinterpretovala Laplaceovu práci Nebeskou mechaniku. V další své knize, O souvislosti fyzikálních věd se pokusila hledat souvislosti mezi astronomií, mechanikou a dalšími oblastmi tehdejšího výzkumu. Vzhledem k čtivému a jednoduchému jazyku získala její kniha značnou popularitu a byla vydána ve vyšším nákladu než Newtonova práce Principia. Její třetí dílo, které neslo název Fyzikální zeměpis, se zabývalo zemským povrchem, mořem, vzduchem, různými životními formami a jejich distribucí.

Přestože Mary Somerville získala díky svým knihám značnou popularitu, mnohé učené společnosti tehdejší doby její vědeckou práci přehlížely a podceňovaly. Uznání Somerville získala až mnoho let po své smrti.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]