Mary Somerville

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mary Somervilleová
Mary Somerville v roce 1834
Mary Somerville v roce 1834
Rodné jménoMary Fairfax
Narození26. prosince 1780
Jedburgh
Úmrtí28. listopadu 1872 (ve věku 91 let)
Neapol
Místo pohřbeníEnglish Cemetery, Naples
Povolánímatematička, vědkyně a spisovatelka
OceněníMedaile patrona (1869)
Manžel(ka)Samuel Greig (1804–1807)
William Somerville (1812–1860)
DětiWoronzow Greig
Martha Somerville
RodičeWilliam George Fairfax a Margaret Charters
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mary Fairfax Somerville (26. prosince 178028. listopadu 1872) byla britská vědkyně a spisovatelka ze Skotska. Je považována za průkopnici v oblasti zapojení žen do oblasti vědy. Mary studovala matematiku, geometrii, geografii, algebru a astronomii a po Caroline Herschel se stala druhou Britkou, které její vědecká činnost přinesla široké uznání.

Mary Somerville vyrůstala v námořnické rodině, kdy její otec trávil celou řadu let na moři. V mládí se proto seznámila s celou řadou knih o matematice, geometrii a zeměpise. To podnítilo její zájem ke studiu věd.

Somerville se znala s Adou Lovelace, kterou seznámila s celou řadou vzdělanců své doby, mezi které patřil např. i Charles Babbage. Sama Mary byla členem Královské astronomické společnosti. Reinterpretovala Laplaceovu práci Nebeskou mechaniku. V další své knize, O souvislosti fyzikálních věd se pokusila hledat souvislosti mezi astronomií, mechanikou a dalšími oblastmi tehdejšího výzkumu. Vzhledem k čtivému a jednoduchému jazyku získala její kniha značnou popularitu a byla vydána ve vyšším nákladu než Newtonova práce Principia. Její třetí dílo, které neslo název Fyzikální zeměpis, se zabývalo zemským povrchem, mořem, vzduchem, různými životními formami a jejich distribucí.

Přestože Mary Somerville získala díky svým knihám značnou popularitu, mnohé učené společnosti tehdejší doby její vědeckou práci přehlížely a podceňovaly. Uznání Somerville získala až mnoho let po své smrti.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]