Mary Higby Schweitzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mary Higby Schweitzerová)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mary Higby Schweitzer
Narození 20. století
Alma mater Univerzita státu Utah
Zaměstnavatel North Carolina State University
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Mary Higby Schweitzer je americká paleontoložka a molekulární bioložka, jejímž domovským ústavem je Státní Univerzita Severní Karolíny. V současnosti spolupracuje především s Museum of the Rockies v Montaně. Schweitzerová se proslavila především spekulativními objevy červených krvinek a jiných „měkkých tkání“ ve fosilizovaných kostech tyranosaura zvaného B-rex (MOR 1125) i jiných svrchnokřídových dinosaurů, starých přes 66 milionů let.

Pojízdná laboratoř Mary Higby Schweitzerové pro výzkum biomolekul ve fosiliích přímo v terénu. Museum of the Rockies, Bozeman (Montana)

Podrobným výzkumem zjistila, že jedinec tyranosaura, známý jako B-rex, byl za života ovulující samicí (vzhledem k medulární kosti, přítomné ve vzorku). Později dokonce objevila proteiny (kolagen, osteokalcin, hemoglobin), které mj. dokládají předpokládané spojení neptačích dinosaurů a ptáků. Dnes je její výzkum obvykle přijímán vědeckou veřejností, nejasnosti však přetrvávají ve vysvětlení mechanismu zachování biologických molekul v takto starých fosíliích. V roce 2011 možný mechanismus tohoto zachování (např. kolagenu) Schweizerová objevila[1]. Objev peptidů a kolagenu ve vzorku stehenní kosti kachnozobého brachylofosaura byl znovu potvrzen novými metodami výzkumu v roce 2017.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]