Fáma o smrti Martina Šmída

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Martin Šmíd byla fiktivní oběť policejního zásahu proti studentské demonstraci 17. listopadu 1989, která započala Sametovou revoluci. Fámu přinesla Drahomíra Dražská, vrátná na vysokoškolských kolejích v Praze-Troji. Disident Petr Uhl této informaci uvěřil a předal ji rádiu Svobodná Evropa, které ji odvysílalo. Zveřejnění zprávy o smrti studenta vyvolalo ve společnosti velké pohoršení a přispělo k pádu komunistického režimu v Československu.

Zabitou obětí měl údajně být student Matematicko-fyzikální fakulty University Karlovy. Na dané škole sice studovaly dvě osoby tohoto jména, dokonce ve stejném (druhém) ročníku, ani jednomu se však 17. listopadu nic nestalo (jeden na demonstraci vůbec nebyl, druhý z ní odešel ještě před zásahem).

Motivace Drahomíry Dražské nebyla nikdy jednoznačně objasněna, nejpravděpodobnější však je, že si informaci o úmrtí Martina Šmída sama vymyslela[1]. Podle zastánců konspiračních teorií byla celá akce provokací Státní bezpečnosti, která Dražskou k šíření dezinformace navedla[2].

Osobní svědectví jednoho z opravdových Martinů Šmídů o tom, jak on sám prožíval 17. listopad, je dostupné na jeho osobní webové stránce.

Reference

  1. Závěrečná zpráva vyšetřovací komise Federálního shromáždění pro objasnění událostí 17. listopadu 1989, část III. 5) - Desinformace o údajném úmrtí studenta Šmída, [cit. 2009-10-21]. Dostupné online.
  2. KULISY A ZÁKULISÍ OBČANSKÉHO FÓRA aneb jak se vyráběl samet, Karel Srp, Necenzurované noviny, ročník 5, výtisk 38