Mars One

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo
Bas Lansdorp, zakladatel a ředitel projektu. Na obrázku za ním jsou kapsle, které po přistání poslouží jako základní buňky kolonie.
Přistávací modul NASA, Phoenix, který přistál v polární oblasti Marsu v roce 2008 (umělecký koncept)

Mars One je nezisková organizace, jejímž cílem je vytvoření stálé lidské kolonie na Marsu v roce 2027. Zakladatel a ředitel Mars One je nizozemský podnikatel Bas Lansdorp, který na projektu začal pracovat v roce 2011 a oficiální plán mise Mars One oznámil v květnu 2012.[1] Řekl též, že Mars One je realizovatelný se současnými technologiemi. Projekt nepočítá s tím, že by se vyslaní astronauti/kolonizátoři vrátili zpět na Zemi – ti, kteří budou vybráni a poletí, tedy musejí počítat s tím, že Zemi opustí navždy.

Většina odborníků se však k tomuto projektu staví skepticky a nebere jej zcela vážně, neboť Mars One pravděpodobně postrádá finance (ke 4. listopadu 2015 bylo prostřednictvím crowdfundingu vybráno jen 862 378 USD) a tedy i technologie nezbytné pro let na Mars

Kandidáti[editovat | editovat zdroj]

Organizace přijímala přihlášky od všech lidí, kteří se chtějí zúčastnit mise od dubna do srpna 2013. Jednosměrná letenka stojí v České republice 100 korun a za cestu na Mars tuto částku je ochotno zaplatit několik stovek Čechů. Přihlásilo se přes 200 tisíc lidí ze 140 zemí všech kontinentů kromě Antarktidy. V prosinci 2013 bylo vybráno 1058 kandidátů[2] (586 mužů a 472 žen), v květnu 2014 bylo toto číslo zredukováno na 705 lidí (418 mužů a 287 žen).[3] Ti budou pokračovat v celodenním výcviku a podstupovat další kola vyřazování.

Na otázku, jaké mají být nejdůležitější vlastnosti adeptů pro misi, odpověděl Lansdorp na prvním místě schopnost vycházet se zbytkem týmu. Dále schopnost řešit různé (standardní nepříjemné i kritické) situace, takže šanci kromě špičkových vědců a inženýrů mají i od přírody nadaní kutilové schopní opravit každý problém, který v kolonii nastane. Výzva, která nemá být opomenuta, je schopnost sžít se s ostatními členy týmu v omezeném prostoru, ze kterého nelze uniknout, po dlouhé období – konkrétně tato schopnost bude testována v rámci výcviku na Zemi. Mezi další kvality adeptů musí patřit houževnatost, přizpůsobitelnost, důvěryhodnost nebo třeba kreativita a zvídavost.

V roce 2026 odstartuje první posádka, která po 7 měsících letu stane prvními stálými obyvateli Marsu. Posádka bude čtyřčlenná, dva muži a dvě ženy, počítá se s co nejrozmanitějším zastoupením. Výběr posádky bude průběžně konvergovat k nejlepším kandidátům, nakonec (v červenci 2015) bude šest týmů po čtyřech lidech. To, který skutečně poletí, bude rozhodnuto těsně před startem.

Každé další dva roky do kolonie podle plánu přibudou další čtyři lidé. Přestože tento projekt od začátku s návratem na Zem nepočítá, není vyloučeno, že v příštích letech bude vyvinuta technologie, která návrat na Zem některým kolonizátorům umožní.

Plán mise[editovat | editovat zdroj]

Rok Událost
2013 Byla vytvořena replika osídlovací techniky pro účely tréninku.[4]
2014 Byl vytvořen první komunikační satelit.
Červenec 2015 Výběr astronautů byl dokončen; šest týmu po čtyřech.
2016 Začátek výcviku vybrané posádky.
2020 Start demonstrační mise k Marsu s přistávacím modulem a komunikačním satelitem navedeným na oběžnou dráhu.
2022 Bude vysláno průzkumné vozítko, jehož účel bude vybrat vhodné místo pro přistání hlavní mise. S touto misí projekt spolupracuje s korporací Lockheed Martin a Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL).[5] Rovněž bude vypuštěna komunikační družice do Lagrangeova bodu L5, zajišťující nepřetržité spojení s budoucí kolonií, a vozítko (Rover), který bude při hledání asistovat přímo na povrchu.
2024 Vyslání dalších zásob a techniky v šesti misích; včetně dalšího vozítka, dvou obyvatelných a života-podpůrných jednotek a jednoho zásobovacího modulu.
2025 Zásobovací mise přistanou na povrchu Marsu do 10 km od budoucí kolonie. Obě vozítka budou pracovat na „rozbalení“ některých kapslí, tak, aby lidská posádka po přistání našla již v základech postavenou kolonii s nutným zázemím (zejména život podporující jednotky a habitaty se vzduchem, přikrytých půdou a krytých od záření).
2026 První skupina kolonistů odstartuje ze Země.
2027 První posádka přistane na Marsu.
2028 Na Mars odstartuje 2. posádka.
Zdroj: [1]

Financování[editovat | editovat zdroj]

Lansdorp počítá s tím, že cesta prvních kolonizátorů na Mars vyjde na 6 miliard dolarů.

Financování Mars One půjde několika cestami:

 • Crowdfunding
 • Dárcovství
 • Sponzoři – spolupráce s nimi probíhá už od léta 2012, v současné době jich je již několik desítek
 • Potenciální finanční krytí některým ze současných cca 200 multimiliardářů. V případě, projekt budou sponzorovat, po nich bude první kolonie pojmenována.
 • Celý projekt bude celosvětová nepřetržitě vysílaná reality show. Prodej práv na vysílání může financovat značnou část rozpočtu.
 • Duševní vlastnictví – z předpokládaných nových vynálezů a technologií, které vzniknou v průběhu projektu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://mars-one.com/en/about-mars-one/about-mars-one
 2. http://www.mars-one.com/news/press-releases/mars-one-announces-round-2-astronaut-selection-results
 3. http://www.mars-one.com/news/press-releases/705-potential-mars-settlers-remain-in-mars-ones-astronaut-selection-process
 4. BLACK, Charles. Mars One plans human settlement on the Red Planet by 2023 [online]. SEN TV LIMITED, 18 October 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 5. http://www.mars-one.com/news/press-releases/lockheed-martin-and-sstl-selected-for-mars-ones-first-unmanned-mission-to-m

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]