Mars One

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo
Bas Lansdorp, zakladatel a ředitel projektu. Na obrázku za ním jsou kapsle, které po přistání poslouží jako základní buňky kolonie.
Přistávací modul Phoenix (umělecký koncept)

Mars One je nezisková organizace, jejímž cílem je vytvoření stálé lidské kolonie na Marsu v roce 2023. Zakladatel a ředitel Mars One je nizozemský podnikatel Bas Lansdorp, který na projektu začal pracovat v roce 2011 a oficiální plán mise Mars One oznámil v květnu 2012.[1] Řekl též, že Mars One je realizovatelný se současnými technologiemi. Projekt nepočítá s tím, že by se vyslaní astronauti/kolonizátoři vrátili zpět na Zemi – ti, kteří budou vybráni a poletí, tedy musejí počítat s tím, že Zemi opustí navždy.

Kandidáti[editovat | editovat zdroj]

Organizace přijímala přihlášky od všech lidí, kteří se chtějí zúčastnit mise od dubna do srpna 2013. Jednosměrná letenka stojí v České republice 100 korun a za cestu na Mars tuto částku je ochotno zaplatit několik stovek Čechů. Přihlásilo se přes 200 tisíc lidí ze 140 zemí všech kontinentů kromě Antarktidy. V prosinci 2013 bylo vybráno 1058 kandidátů[2] (586 mužů a 472 žen), v květnu 2014 bylo toto číslo zredukováno na 705 lidí (418 mužů a 287 žen).[3] Ti budou pokračovat v celodenním výcviku a podstupovat další kola vyřazování.

Na otázku, jaké mají být nejdůležitější vlastnosti adeptů pro misi, odpověděl Lansdorp na prvním místě schopnost vycházet se zbytkem týmu. Dále schopnost řešit různé (standardní nepříjemné i kritické) situace, takže šanci kromě špičkových vědců a inženýrů mají i od přírody nadaní kutilové schopní opravit každý problém, který v kolonii nastane. Výzva, která nemá být opomenuta, je schopnost sžít se s ostatními členy týmu v omezeném prostoru, ze kterého nelze uniknout, po dlouhé období – konkrétně tato schopnost bude testována v rámci výcviku na Zemi. Mezi další kvality adeptů musí patřit houževnatost, přizpůsobitelnost, důvěryhodnost nebo třeba kreativita a zvídavost.

V roce 2024 odstartuje první posádka, která po 7 měsících letu stane prvními stálými obyvateli Marsu. Posádka bude čtyřčlenná, dva muži a dvě ženy, počítá se s co nejrozmanitějším zastoupením. Výběr posádky bude průběžně konvergovat k nejlepším kandidátům, nakonec (v červenci 2015) bude šest týmů po čtyřech lidech. To, který skutečně poletí, bude rozhodnuto těsně před startem.

Každé další dva roky do kolonie podle plánu přibydou další čtyři lidé. Přestože tento projekt od začátku s návratem na Zem nepočítá, není vyloučeno, že v příštích letech bude vyvinuta technologie, která návrat na Zem některým kolonizátorům umožní.

Plán mise[editovat | editovat zdroj]

Rok Událost
2013 Byla vytvořena replika osídlovací techniky pro účely tréninku.[4]
2014 Byl vytvořen první komunikační satelit.
Červenec 2015 Výběr astronautů byl dokončen; šest týmu po čtyřech.
2016 Zásobovací mise odstartuje během ledna (doletí v srpnu) s 2500 kg jídla.[5]
2018 Bude vysláno průzkumné vozítko, jehož účel bude vybrat vhodné místo pro přistání hlavní mise. S touto misí projekt spolupracuje s korporací Lockheed Martin a Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL).[6]
2020 Vyslána mise bez posádky s cílem přistát na povrchu Marsu a určit přesné místo, kde bude kolonie. Současně bude vypuštěna komunikační družice do bodu Lagrangeova bodu L5, zajišťující nepřetržité spojení s budoucí kolonií, a vozítko (Rover), který bude při hledání asistovat přímo na povrchu.
2022 Vyslání dalších zásob a techniky v šesti misích; včetně dalšího vozítka, dvou obyvatelných, životapodpůrných a dvou zásobovacích jednotek.
2023 Zásobovací mise přistanou na povrchu Marsu do 10 km od budoucí kolonie. Obě vozítka budou pracovat na „rozbalení“ některých kapslí, tak, aby lidská posádka po přistání našla již v základech postavenou kolonii s nutným zázemím (zejména život podporující jednotky a habitaty se vzduchem, přikrytých půdou a krytých od záření).
2. polovina 2024 První skupina kolonistů odstartuje ze Země.
1. polovina 2025 První posádka přistane na Marsu.
2026 Na Mars odstartuje 2. posádka.
Zdroj: [1]

Financování[editovat | editovat zdroj]

Lansdorp počítá s tím, že cesta prvních kolonizátorů na Mars vyjde na 6 miliard dolarů.

Financování Mars One půjde několika cestami:

 • Crowdfunding
 • Dárcovství
 • Sponzoři – spolupráce s nimi probíhá už od léta 2012, v současné době jich je již několik desítek
 • Potenciální finanční krytí některým ze současných cca 200 multimiliardářů. V případě, projekt budou sponzorovat, po nich bude první kolonie pojmenována.
 • Celý projekt bude celosvětová nepřetržitě vysílaná reality show. Prodej práv na vysílání může financovat značnou část rozpočtu.
 • Duševní vlastnictví – z předpokládaných nových vynálezů a technologií, které vzniknou v průběhu projektu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://mars-one.com/en/about-mars-one/about-mars-one
 2. http://www.mars-one.com/news/press-releases/mars-one-announces-round-2-astronaut-selection-results
 3. http://www.mars-one.com/news/press-releases/705-potential-mars-settlers-remain-in-mars-ones-astronaut-selection-process
 4. BLACK, Charles. Mars One plans human settlement on the Red Planet by 2023 [online]. SEN TV LIMITED, 18 October 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Mars One Dragon [online]. Mars One Fan Forums, [cit. 2012-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. http://www.mars-one.com/news/press-releases/lockheed-martin-and-sstl-selected-for-mars-ones-first-unmanned-mission-to-m

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]