Marien

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marien
Marien v roce 2017 v Holešově (bez Zuzany Mimrové)
Marien v roce 2017 v Holešově (bez Zuzany Mimrové)
Základní informace
PůvodPardubice, Česko
Žánryfolk, country
Aktivní roky2004–dosud
Web[1]
Současní členové
Víťa Troníček
Zdena Troníčková
Karolina Böhmová
Ivan Němec
Michal Myšák Paták
Petr Feďa Opočenský
Jan Troníček
Dřívější členové
Radek Píďa Bartoš
Zuzana Mimrová
Zbyněk Zubřík Rosendorf
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marien je česká hudební skupina hrající folkovou, country a trampskou hudbu. Kapela pochází z Pardubic a hraje od roku 2004. Skládá se ze 7 členů. Frontmanem a autorem většiny písní je kytarista Víťa Troníček. Skupina se věnuje vícehlasému zpěvu a mezi hudebními nástroji převládají akustické kytary, ve většině písní však můžeme slyšet i perkuse, flétnu nebo foukací harmoniku. [1]

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu hudební skupiny Poupata (též pardubické skupiny) se polovina členů objevila v jiné folkové kapele zvané Pouta a někteří další založili skupinu Marien. Premiéra nové skupiny se odehrála v létě 2004 v Náměšti na Hané. Celovečerní premiéru ve svých rodných Pardubicích následovala brzy. Frontmen Víťa Troníček při ní nazval diváky pokusnými králíky a následně mezi ně byl poslán symbolický koš plný mrkve s přáním pěkného pochroupání. [2] V roce 2009 Marien vyšlo debutové album nazvané Krajina v Tobě a o 3 roky později vychází album druhé s názvem V půli cesty (2012). V roce 2013 odchází na mateřskou dovolenou jediná zpěvačka Zdeňka Troníčková a kapela přibírá jako posilu novou zpěvačku Zuzanu Mimrovou. V roce 2014 slaví skupina 10. výročí existence a k aktivnímu působení se vrací Zdeňka Troníčková. Skupina má tedy nově 2 zpěvačky a tím se rozšiřuje repertoár i o dívčí dueta. Oslavy výročí byly přerušeny tragickou smrtí člena skupiny Zbyňka Zubříka Rosendorfa, který zahynul při výstupu na 3303 metrů vysokou horu Reichenspitze v Zillertalských Alpách.[3]


Členové[editovat | editovat zdroj]

Víťa Troníček[editovat | editovat zdroj]

Víťa Troníček hraje na kytaru, mandolínu, zpívá a je velmi výřečný. V minulosti spolupracoval s pěveckým sborem Skřivánek Pardubice, skupinou Stráníci a vedl skupinu Poupata. Nyní působí jako frontmanem skupiny Marien a je autorem většiny jejich textů. Je také dramaturgem několika festivalů jako jsou Folkové Chvojení, Pernštejnská Fortuna,Pardubická folková noc nebo Folk na Příhrádku.

Zdena Troníčková[editovat | editovat zdroj]

Zdena Troníčková (manželka Víťi Troníčka) - zpěv, flétny a perkuse. Působila též ve skupině Poupata a nyní v Marien. V roce 2013 odchází na mateřskou dovolenou a ve zpěvu ji zastupuje Zuzana Mimrová. V roce 2014 se Zdena vrací a kapela je obohacena o dueta.

Zuzana Mimrová[editovat | editovat zdroj]

Zuzana Mimrová - perkuse a zpěv. Je vcelku novou posilou kapely. Mezi její hudební zkušenosti patří např. v pěveckém sboru CORALE v Žamberku, Montyho Nekapele, Bujabéze, Jamr´s a další. S Marien začala zpívat v září 2012. Mimo to studuje Teorie a dějiny dramatických umění v Olomouci. O konkurzu Zuzana říká: "Konkurzu jsem se zúčastnila velmi spontánně, na svatbě našeho společného kamaráda, kde jsme si dohromady zazpívali. Tím pádem jsem konkurenci ani nevnímala. Věděla jsem, že kluci zkoušeli ještě jiné zpěvačky, ale měla jsem to asi usnadněné, protože tam panovala přátelská atmosféra, žádný stres, který při konkurzech jinak bývá." [4]

Již není členkou a s kapelou nevystupuje.

Karolina Böhmová[editovat | editovat zdroj]

Zpěv a perkuse.

Ivan Němec[editovat | editovat zdroj]

Zpěv a 12strunná kytara.

Michal Myšák Paták[editovat | editovat zdroj]

Kytara, perkuse, zpěv.

Jan Troníček[editovat | editovat zdroj]

Staronový hráč na harmoniku, zakládající člen kapely a starší bratr V. Troníčka. Během r. 2015 vystupoval se skupinou jako host, na výročním koncertu v listopadu 2015 byl oficiálně oznámen jeho návrat do skupiny.

Zbyněk Zubřík Rosendorf[editovat | editovat zdroj]

(24.3.1974 - 18.10.2014[3])

Foukací harmonika, zpěv.

Radek Píďa Bartoš[editovat | editovat zdroj]

zakládající člen skupiny, kytara perkuse a zpěv, v r. 2007 nahrazen M. Patákem. S kapelou vystupuje příležitostně dodnes.

Petr Feďas Opočenský[editovat | editovat zdroj]

Basová kytara, kontrabas

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Krajina v Tobě (2009)[editovat | editovat zdroj]

První album skupiny Marien vychází po 5 letech existence. Bylo nahráno ve studiu Good day records Jiřího Maška. Obsahuje 14 písní včetně neoficiální hymny městě Pardubic - Kluk z Pardubic. Autorem všech textů je Víťa Troníček.

V půli cesty (2012)[editovat | editovat zdroj]

Druhé album skupiny Marien přináší 13 písniček. Bylo nahráno v nahrávacím studiu MK Production v Českých Budějovicích (Vydavatel FOLK ŽIJE!). Autorem většiny písní je opět frontman Víťa Troníček, vlastní píseň však patří i Michalu Patákovi a Zbyňku Rosendorfovi. Skladby odráží osobní prožitky a názory členů.

Ze skla (2014)[editovat | editovat zdroj]

Třetí album skupiny Marien přináší 12 písniček. Bylo nahráno v nahrávacím studiu MK Production v Českých Budějovicích (Vydavatel FOLK ŽIJE!). Autorem většiny písní je opět frontman Víťa Troníček, třemi písněmi, včetně titulní, přispěla Radka Havelková, pozoruhodná autorka se kterou dříve Víťa Troníček spolupracoval při tvorbě písní pro skupinu Poupata. Obal desky zdobí reprodukce umělecké skleněné vitráže  Marka Trizuljaka, pestrost a křehkost skleněného díla vystihuje celkové téma desky, kterým je neopakovatelnost okamžiku, rozbitnost a pomíjivost lidských vztahů a citů.

Ideon živě (2017)[editovat | editovat zdroj]

2020 (2020)[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]