Mariahilfer Straße

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mariahilfer Straße
Mariahilfer Strasse
Mariahilfer Strasse
Umístění
StátRakouskoRakousko Rakousko
MěstoVídeň
Poloha
Historie
Pojmenováno poMariahilf
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mariahilfer Straße je jedna z největších a nejznámějších nákupních ulic Vídně. Spojuje vídeňské Vnitřní Město (Innere Stadt) s 14. městským okresem Penzing. Název má podle 6. vídeňského okresu Mariahilf. Nese ho od roku 1897.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tato nákupní třída se neoficiálně dělí na dvě části, Vnitřní (Innere Mariahilfer Straße) a Vnější (Äußere Mariahilfer Straße).

Vnitřní Mariahilfer Straße[editovat | editovat zdroj]

1,8 km dlouhý úsek vede od Obilného trhu (Getreidemarkt) či od Muzejního náměstí (Museumsplatz) až k Mariahilfskému okruhu (Mariahilfer Gürtel). Od připojení vídeňských předměstí k městu v roce 1850 tvořil hranici mezi 6. obvodem (Mariahilf) a 7. obvodem (Neubau). Jeho prodloužením v severovýchodním směru je Babenberská ulice (Babenbergerstraße).

Vnější Mariahilfer Straße[editovat | editovat zdroj]

Tento úsek je dlouhý 1,9 km a prochází 15. obvodem (Rudolfsheim-Fünfhaus) od Mariahilfského okruhu až k Zámecké aleji (Schlossallee) na západě města. Posledních 350 m tohoto úseku v oblasti Technického muzea se nachází ve 14. obvodu (Penzing). Jeho prodloužením v západním směru je Penzigská ulice (Penzinger Straße).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mariahilfer Straße na slovenské Wikipedii a Mariahilfer Straße na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]