Mar-Bíti-Apla-Ušur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mar-Bíti-Apla-Ušur
Narození11. století př. n. l.
Úmrtí10. století př. n. l.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mar-Bíti-Apla-Ušur (akkadsky Mar-Bíte, ochraňuj následníka) byl král Babylónie v období mezi 984977 př. n. l. Je jediným představitelem VII. babylonské dynastie.

I když jeho jméno Mar-Bíti-Apla-Ušur je akkadské, v záznamech je u něj uváděn dodatek ŠÁ.BAL.BAL LIBIR [RA] NIM.MA.KI, v akkadštině liplippi Elamti labîru, což v překladu znamená „vzdálený (?) potomek Elamu[1] Bůh Mar-Bíti byl spojován s městem Dér na babylonsko-elamském pomezí, a částečně také s Borsippou, kde byl jeho chrám. Pravděpodobně byl tedy elamského původu, možná byl i spřízněn s elamskou královskou rodinou. Proto je tedy VII. babylonská dynastie označovaná jako Elamská.

Na čtyřech bronzových hrotech šípů s jeho jménem, nalezených v Lorestánu, je titulován jako šár-kišatti – „vládce světa“. Tento titul byl v tomto období běžně užíván babylonskými panovníky. Přestože byl elamského původu, nezdá se že by ho pozdější babylonští vládcové označovali za uchvatitele. I jeho pohřeb proběhl přesně v souladu s babylonskými tradicemi. Kromě krátkého odkazu ke 4. roku jeho vlády [1] v novobabylonské kronice nejsou z doby jeho vlády žádné záznamy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Nisanu 4. roku jeho vlády se stala nespecifikovaná událost, která byla považovaná za důsledek zrušení tradiční novoroční oslavy

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A political history of post-Kassite Babylonia, 1158–722 B.C., John Anthony Brinkman, str. 165, anglicky
  • Assyria and Babylonia, c. 1200–1000 B.C., Volume 2, Part 31, Donald John Wiseman, str. 34, anglicky
  • Historie starověkého Východu, B. А. Turajev,
Babylonský král
Předchůdce:
Širikti-Šukamunu
984 př. n. l.977 př. n. l.
Mar-Bíti-Apla-Ušur
Nástupce:
Nabú-Mukin-Apli