Mandragora (mrakodrap)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mandragora
Chybí zde svobodný obrázek
Účel stavby

bydlení

Základní informace
ArchitektiRescubika, Benoit Patterlini
Výstavbavize
Technické parametry
Výška střechy737 metrů
Počet podlaží160
Poloha
AdresaNew York, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mrakodrap Mandragora je koncept mrakodrapu, který by měl stát na Rooseveltově ostrově v New Yorku.[1] Bude vysoký 737 metrů a bude mít 160 pater. Budova by měla sloužit k ubytování pro očekávanou rostoucí populaci. Ekologická struktura a spousta zelených technologií ji umožní filtrovat oxid uhličitý z ovzduší, a půjde tak o nejvyšší stavbu na světě, která dokáže čistit vzduch.[2] Autorem návrhu je francouzské architektonické studio Rescubika, známé svými odvážnými a ekologickými projekty. Hlavním architektem je Benoit Patterlini.[3]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Mrakodrap Mandragora bude mít většinu stěn pokryté zelení – plášť bude obrůstat na 1 600 stromů. Zelené fasády budou tvořit plochu o velikosti 24 500 m2 a solární panely mají celkovou plochu 7 000 m2. Všechny tyto prvky mají snížit množství CO2 ve vzduchu a zároveň zajistit ekologickou neutrálnost budovy. V každém bytě bude k dispozici vlastní kancelář vybavená pro home-office.[1] Elektrickou energii budou vytvářet větrné turbíny umístěné na fasádě. Na stavbu mrakodrapu budou požity moderní kompozitní materiály a dřevo.[4]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Hlavním účelem stavby je ubytování lidí. Dále bude vyrábět elektřinu a čistit ovzduší. Architekti stavby věří, že uvnitř budovy bude mnohem větší klid, než ve zbytku města.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název mrakodrapu je odvozen od názvu mytického kořenu Mandragora, jenž se stal inspirací i pro samotný tvar budovy. Kromě toho má design mrakodrapu evokovat pohyb lidského těla.

Důvod výstavby[editovat | editovat zdroj]

New York se zavázal, že do roku 2050 bude ekologicky neutrální. Jedním z kroků k neutralitě je i výsadba stromů a stavba moderních domů obdobného typu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zelený supermrakodrap jako čistička vzduchu pro New York. 100+1 zahraniční zajímavost [online]. 2020-09-09 [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SUTTER, Collier. This massive carbon-filtering tower could be the highest skyscraper in NYC. Time Out New York [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. rescubika proposes the world’s tallest carbon sink tower in new york: the mandragore. designboom | architecture & design magazine [online]. 2020-09-15 [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Největší čistička vzduchu na světě bude mít podobu mrakodrapu, který pohlcuje emise. Obnovitelně [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]