Malus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Malus (rozcestník).

Malus (lat. špatný) je ve finančnictví druh penalizace vyměřovaný bankovními ústavy a pojišťovnami. Je to antonymum slova bonus (lat. dobrý)[1][2].

Definice č.2: Z latiny "špatný". V pojišťovnictví jde o opak bonusu, tedy přirážku ke stanovenému pojistnému v případě nesplnění stanovených podmínek průběhu pojištění nebo horšího než stanoveného (kalkulovaného) rizika. Nejčastěji jde o přirážku za nepříznivý škodný průběh v předchozím období.[3][4]

Malus jako finanční nástroj se obvykle vyskytuje pouze jako součást systému "bonus-malus", což znamená, že požadované chování klienta je zvýhodněné (odměňováno) nebo penalizováno (pokutováno). Finanční ústavy, hlavně pojišťovny nepoužívají nástroj malus jako ojedinělý akt vůči pojistníkovi[5]. Bonus-malus systém není definován žádným zákonem, je to součást interních předpisů poskytovatele finanční služby.

Malus ve významu penalizace za smluvní plnění se vyskytuje hlavně v:

Pojištění vozidel bývá smluvně upraveny tak, aby byly pojistníkovi zvyšovány splátky pojistného v případě, že má nahlášené zaviněné pojistné události - nehody[6]. Ale vždy je to navázané na celkový bonus-malus, který poskytuje zvýhodněné platby (bonusy) za historii pojištění bez nehod.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malus na slovenské Wikipedii.

  1. Ekonomický slovník
  2. Euroekonom.sk
  3. Allianz. www.allianzsp.sk [online]. [cit. 2016-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-24. 
  4. Poisťovne.sk. www.poistovne.sk [online]. [cit. 2016-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-23. 
  5. Euroekonom
  6. Bussiness center.cz