Malý fotbal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Malá kopaná)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Malý fotbal je míčový sport z jehož struktury vzešel futsal. Největší členskou základnu má především ve střední a východní Evropě a na Britských ostrovech, konkrétně v Anglii. Z mimoevropských kontinentů je to potom Asie a Afrika.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Od futsalu se tento sport liší velikostí míče 5., hrací plochy (44 - 54 m x 24 - 30 m) a hrací dobou 2 x 20 minut. Auty se vhazují a týmy nastupují v sestavě 5 hráčů a jeden brankář. Tresty a karetní napomenutí jsou stejné jako v kopané. Pokud je ovšem hráč potrestán červenou kartou, může po pěti minutách nastoupit do pole zpět hráč jiný. Vyloučený hráč již nesmí do utkání zasáhnout. Tato pravidla vychází z Mezinárodních pravidel malého fotbalu.

Soutěže v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice funguje od roku 1971. V roce 2005 byla založena Asociace malého fotbalu České republiky, která vzešla z aktivit oblastních (regionálních) lig malého fotbalu, zejména brněnské. První Mistrovství se konalo v roce 1980, pod tehdejším názvem PMML - Pohár mistrů městských lig. Série Mistrovství skončila v roce 1989 a navázal na ni až rok 2006, kdy se konalo první novodobé Mistrovství ČR. Od roku 2006 se Mistrovství koná v různých městech ČR, ve kterých se tento sport hraje. Na Mistrovství ČR postupuje každoročně nejlepší tým, resp. týmy z nejvyšší soutěže oblastního svazu malé kopané. Počet postupujících týmů záleží na počtu týmů v dané oblasti, resp. v daném oblastním svazu.

Od roku 2016 se soutěž jmenuje DRFG Superliga malého fotbalu - podle generálního partnera DRFG.[1]

Od roku 2006 spadá Asociace malého fotbalu České republiky pod dohled Antidopingového výboru, od roku 2013 je potom členem Světové federace malého fotbalu, od roku 2012 potom členem Evropské federace malého fotbalu.

České úspěchy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 se na Vyšehradě (Praha) konalo Mistrovství Evropy do 21 let a Česká republika vyhrála titul. Na Mistrovství Evropy 2016 vyhrála všechny zápasy, ale v semifinále podlehla Kazachstánu 0-3. V boji o 3.místo (o bronz) český tým vyhrál 2-0 nad Černou Horou a získal bronz. V roce 2017 hostilo mistrovství Evropy Brno a Česká republika na něm vybojovala 2. místo po prohře v penaltách s Ruskem. Ve stejném roce na Mistrovství světa v Tunisku Česká republika získala titul.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MÍČEK, Petr. SIMOST Superliga mění název - novým generálním partnerem malého fotbalu v ČR se stala investiční skupina DRFG, a.s., tedy sponzor Komety Brno - Brněnský svaz malé kopané. www.malakopanabrno.cz [online]. [cit. 2016-11-04]. Dostupné online. 
  2. SEZNAM.CZ. Česká senzace! Reprezentanti v malém fotbalu jsou mistři světa. www.sport.cz/fotbal. Dostupné online [cit. 2017-10-16]. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]