Mainland (Orkneje)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orkneje s vyznačeným ostrovem Mainland

Mainland (anglicky Mainland, skotskou gaelštinou Mòr-thìr, starosever. Megenland/Hrossey) je hlavní ostrov Orknejských ostrovů ve Skotsku. Nachází se zde města Kirkwall a Stromness. Zároveň je hlavním dopravním uzlem, zabezpečujícím většinu leteckého (letiště Kirkwall) a lodního spojení celého souostroví. Západní část ostrova Mainland je spolu se severní polovinou ostrova Hoy a okolního moře součástí chráněné krajinné oblasti Hoy and West Mainland NSA.[1]

Na ostrově Mainland žijí tři čtvrtiny celkového počtu obyvatel Orknejí. Mainland má z celého souostroví nejvyšší hustotu osídlení. Podle sčítání v roce 2011 zde žilo 17 162 obyvatel,[2] což je zvýšení o necelou osminu oproti sčítání v roce 2001, kdy zde žilo 15 314 obyvatel. V hlavním sídle ostrova, Kirkwallu, žije přes 9 tisíc lidí. Kikrkwall je jedním z dopravních uzlů ostrova.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mainland, Orkney na anglické Wikipedii a Mainland (Orkneje) na slovenské Wikipedii.

  1. Hoy and West Mainland NSA [online]. [cit. 2021-05-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. 2011 Census: First Results on Population and Household Estimates for Scotland - Release 1C (Part Two) [online]. National records of Scotland, 2013 [cit. 2021-05-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]