Magie chaosu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chaosféra je symbolem magie Chaosu

Chaos magie je forma magie, která byla poprvé formulována ve West Yorkshire, v Anglii, v 70. letech 20. století. Mnoho praktikujících stoupenců této formy věří, že pomocí různých technik, často připomínajících postupy západní ceremoniální magie anebo novošamanismu, mohou změnit subjektivní vnímání a i objektivní realitu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dějiny tohoto magického směru začínají u výtvarníka a mystika Austina Osmana Sparea, který se od mládí věnoval rozvoji svých magických idejí. Krátký čas byl členem Crowleyho řádu Argenteum Astrum. Po čase tento řád opustil a začal se magii věnovat samostatně. Velká část z jeho teorie a praxe položila základ pozdější chaos magie. Spare, mimo jiného, vyvinul způsob použití sigil a stavu gnose, při které se sigila aktivují. V současnosti tvorba většiny sigil opakuje Spareovu techniku, která zahrnuje: a) sestavování fráze, vyjadřující magický záměr; b) vynechání znásobených písmen a c) vytvoření grafického znaku, skladajícího se z ostatních písmen fráze. Ten tvoří znak sigila. Ačkoliv Spare zemřel ještě než se chaos magie rozšířila, mnoho lidí ho považuje za jejího otce.

Po Spareově smrti mágové dále pokračovali v experimentech za hranicí tradiční magie. Experimentování bylo ovlivněné několika faktory, jakým byl např. určitý protipohyb (např. hnutí hippies) v kultuře 60. a raných 70. let 20. století; rozsáhlé publikování materiálů s tématikou magie samotnými magickými autoritami (např. Aleister Crowley nebo Israel Regardie); vliv diskordianismu a Roberta Antona Wilsona; nebo popularizování magie hnutím Wicca.

Roku 1976 se Peter J. Carroll setkal s Rayem Sherwinem v Deptfordu. Tato událost je považována za moment zrození chaos magie.O dva roky později Carroll se Shrewinem založili chaosmagickou organizaci Illuminates of Thanateros (IOT). Carrollova kniha Liber Null (1978) dále teoreticky rozvinula novou větev magie. Toto Carrollovo dílo, spolu s další jeho knihou Psychonaut (1981), jsou důležitými informačními zdroji o chaos magii. V současnosti chaos magie patří mezi nejméně početné organizované větve magie.

Autoři[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chaos magic na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Cizojazyčná[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]