Madang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Madang
Friedrich-Wilhelmshafen
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška3 m n. m.
StátPapua Nová GuineaPapua Nová Guinea Papua Nová Guinea
Madang
Madang
Správa
Vznik1884
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Madang je město v Papui Nové Guineji. Leží v severní části země na pobřeží Bismarckova moře a je hlavním městem provincie Madang. Žije v něm okolo třiceti tisíc obyvatel. Průměrná teplota ve městě dosahuje 27 °C a srážky se pohybují okolo 3440 mm ročně.

Prvním Evropanem, který místo navštívil, byl v roce 1871 Nikolaj Nikolajevič Miklucho-Maklaj. Roku 1886 zabral pobřeží pro Německo kapitán Otto Finsch a v roce 1891 vznikla osada Friedrich-Wilhelmshafen, která byla správním střediskem Německé Nové Guiney až do roku 1899, kdy ji nahradilo Herbertshöhe.[1] Po první světové válce zde vládli Australané s výjimkou let 1942 až 1944, kdy Madang okupovala japonská armáda. Od roku 1975 patří Madang nezávislému státu Papua Nová Guinea.

Madang má přístav a letiště a je vyhledáván turisty díky své malebné poloze na pobřeží zálivu Astrolabe Bay obklopeného horami, vyznačuje se koloniální architekturou a četnými parky a golfovými hřišti.[2] Je také známý jako jedno z nejbezpečnějších měst v zemi.[3] Sídlí zde katolická vysoká škola Divine Word University. Hlavními ekonomickými aktivitami jsou zpracování dřeva, ryb, tabáku, kávovníku a kokosových ořechů.[4] Symbolem Madangu je maják Kalibobo, vysoký 27 metrů a připomínající australské vojáky, kteří zde padli za druhé světové války.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]