Přeskočit na obsah

Machteš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Machteš Gadol

Machteš (hebrejsky: מכתש, plural: מכתשים - „machtešim“; doslova „hmoždíř“) je jedinečný geologický kráterovitý útvar, který se nachází pouze v Negevské poušti v Izraeli a při východní části Sinajského poloostrova.[1] Tento útvar je ze tří stran ohraničený a ze čtvrté strany otevřený. Otevřenou stranou pak odtéká voda, která do machteše spadne v podobě srážek. Jedná se o pozůstatek dřívější existence moře, které dokládá sedimentace vápence a dolomitu při svrchních vrstvách machteše, jež původně tvořily dno moře.[1] Pod těmito sedimenty se nachází vrstvy pískovce. Nachází se zde i čedič. Na celém světě se nachází pouhých sedm machtešů, z čehož šest je v Izraeli a jeden je v Egyptě. Nejznámější a největší je Machteš Ramon.

Počátek vzniku jednotlivých machtešů se odhaduje na několik set milionů let a příčinou jejich vzniku byl ústup oceánu, který tehdy pokrýval dnešní oblast Negevské pouště.[1] V počátečních fázích byly machteše vyvýšeninami, které postupem času podléhaly erozi. Před zhruba pěti miliony let došlo ke vzniku zlomu vádí al-Araba a následnému změnu toku řek.[1] Vodní toky vytvořily vnitřní části machtešů. Eroze tekoucí vody má za následek postupné prohlubování machtešů a tím pádem odkrývání starších skalních vrstev.[1] Na dně největšího z machtešů – Machteš Ramon - byly nalezeny vrstvy starší 200 milionů let.[1]

Existence machtešů se omezuje na Negevskou poušť v Izraeli a Sinajský poloostrov v Egyptě, ačkoliv obdobné útvary se nacházejí v Turkmenistánu a Íránu.

Negevská poušť v jižním Izraeli je domovem pěti machtešů: Machteš Ramon, Machteš Gadol, Machteš Katan a dvou menších machtešů jižně od Machteše Ramon.

  • Machteš Ramon je výjimečný tím, že je odvodňován dvěma řekami (Ramon a Ardon). Jedná se o největší machteš o délce 40 km, šířce 2–10 km a hloubce přesahující 500 metrů. Skály tohoto machteše obsahují tisíce fosilií amonitů a rašelinu se starodávných vulkánů.
  • Machteš Gadol (Velký machteš) byl pojmenován v době, kdy ještě nebyl zmapován Machteš Ramon a tak se předpokládalo, že právě tento machteš je největší ze všech.
  • Machteš Katan (Malý machteš) je nejmenším hlavním machtešem o velikosti 5-7 km, který byl zmapován židovskými badateli v roce 1942.

Na Sinaji se nachází dva machteše, avšak nejsou nijak pojmenovány. Existuje však několik jmen pro jejich stěny (Džabal al-Manzur nebo Gebel Maghara).

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Makhtesh na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f HANUŠ, Lumír O. Za alpakami k největšímu kráteru světa I [online]. [cit. 2008-07-13]. Dostupné online. 

Bibliografie

[editovat | editovat zdroj]
  • Mazor, E., Krasnov, B. The Makhteshim Country - a Laboratory of Nature. Pensoft Publishers, Sofia, 2001, 411 s. ISBN 954-642-135-9

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]