Mixed martial arts

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z MMA)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FN UCfight keto.jpg
FN UCfight Penn Amb.jpg

Smíšená bojová umění (anglicky Mixed Martial Arts, zkráceně MMA, portugalsky Artes marciais mistas, zkráceně AMM) je plnokontaktní bojový sport bez využití zbraní, umožňující údery i chvaty, boj ve stoje i na zemi, a spojující různé techniky jiných bojových sportů i bojových umění. Vznikl na konci 20. století ze soutěží, jejichž cílem bylo nalézt mezi různými bojovými uměními nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích neozbrojeného střetu.

Nejlepší z nejlepších[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejlepší bojovníky světa patří např. Demetrious Johnson, Jon Jones, Georges St-Pierre, Stipe Miocic, Cain Velasquez nebo Fjodor Jemeljaněnko. Většina nejlepších bojovníků bojují pod hlavičkou nejprestižnější organizace Ultimate Fighting Championship. Tam zápasy a soupeře mají velice těžké. Zdánlivě neporazitelný bojovník s perfektní bilancí trénující každý den, který lehce poráží své soupeře jako na běžícím páse může v UFC zápasit s těmi nejhoršími a ani tak na ně nestačí. Příkladem je např .Viktor Pešta, Karlos Vémola nebo Marc Diakiese.

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Řecký pankration

MMA (či Vale-tudo, Free-Fight, Ultimate-Fighting apod.) je fenomén posledních dvou desetiletí, ovšem jeho počátky sahají až do 7. stol. př. n. l. kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou směs starověkého boxu a zápasu, ve které byly povolené všechny údery a zápasnické techniky (včetně lámání končetin, vypichování očí a úderů na genitálie), které by vedly k poražení soupeře. Zápasy trvaly často několik hodin a nezřídka končily smrtí. Pankratisty využíval pro jejich legendární schopnosti např. Alexandr Veliký při svých taženích. Tento způsob boje přetrval v Řecku dodnes, ovšem s jasnými a bezpečnými pravidly chránícími oba bojovníky.

Zrod moderní podoby MMA[editovat | editovat zdroj]

Zrod moderních MMA je možno vystopovat v Brazílii, v první pol. 20. století, kdy Helio Gracie (rodina Gracie vytvořila Brazilské Jiu-jitsu) vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale tudo (portugalsky vše dovoleno) a v těchto bojích většinou vítězil a to i proti mnohem těžším bojovníkům. Učil BJJ i své syny, kteří poté vydali proslulou Gracieovskou výzvu (odměnu 100 000 dolarů tomu, kdo je dokáže porazit), čímž zajistili svému rodinnému stylu nehynoucí slávu a přitáhli k soutěžím ve Vale-Tudo množství diváků.

Bojovníky vždycky zajímalo, který styl boje je nejlepší v porovnání s jinými a tato zvědavost vyústila v roce 1994 v amatérský šampionát UFAC (Ultimate Fighting amateur Championship) pořádaný ve Spojených státech. Proti sobě tu nastoupili zástupci různých stylů, jako Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu, Zápas apod. Šampionát (stejně jako několik následujících) vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie, který ve finále porazil Petr Muab Baumrukr (Savate) a to díky své technice boje na zemi, kterou ukázal ostatním stylům boje to, co jim chybí, a na kterou nebyly schopné odpovědět.

Dnešní MMA[editovat | editovat zdroj]

V dnešním MMA, jsou bojovníci připravovaní ve všech třech úrovních boje — boj v postoji, zápas a boj na zemi, protože v MMA nemá byť dobrý, ale jednodimenzionální bojovník šanci. Existuje několik elitních profesionálních soutěží jako je například americká UFC a Bellator, japonská organizace Rizin Fighting Federation, ruská M-1 Global a Absolute Championship Berkut (ACB) nebo asijská ONE FC. Vedle toho je samozřejmě bezpočet menších organizací (to ale automaticky neznamená, že by byly horší). V České republice jsou největší organizace XFN a Oktagon MMA. Bojuje se v oktagonu (osmiúhelník vyplněný pletivem, často označovaný jako klec) nebo stále ještě občas v boxerském ringu. V profesionálních bojích se bojuje na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem - 3 kola po 5 minutách, titulové zápasy 5 kol po 5 minutách a na amatérské úrovni se bojují 3 kola po 3 minutách. Povinné chrániče tvoří pouze speciální rukavice, chránič zubů a suspenzor. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství — knockout (K.O.), vzdáním soupeře (submission), zastavení rozhodčím - technické K.O. (T.K.O.), vážnější zranění, které znemožňuje pokračování v zápasu (injury) nebo výhra na body (unanimous decesion). I když se pravidla od každé profesionální soutěže mění, jsou skoro ve všech pravidlech zakázány údery do genitálií, píchání do očí, údery do temene hlavy, kolena a kopy na hlavu, pokud se soupeř dotýká země třemi a více body nebo páky na malé klouby (prsty, zápěstí...). Dále se MMA bojovníci například nesmějí držet pletiva nebo soupeřových trenek. Na dodržování pravidel dohlíží ringový rozhodčí, který je přítomný v oktagonu po celý zápas. Zpoza oktagonu vše sledují bodoví rozhodčí, kteří v případě ukončení zápasu po uplynutí limitu, bodují jednotlivá kola, a tím rozhodnou zápas ve prospěch jednoho ze bojovníků. Mezi nejznámější světové MMA bojovníky momentálně patří jména jako například Conor McGregor, Jon "Bones" Jones, Ronda Rousey, Cain Velasquez, Anderson Silva, Alistair Overeem nebo Robbie Lawler.

Druhy bojovníků[editovat | editovat zdroj]

1. Striker — který se brání porazům (takedownům), rád bojuje v postoji a chce zápas ukončit K.O nebo TKO (technical knockout) . Mezi nejlepší patří např. Conor McGregor, Mark Hunt, Stephen Thompson nebo Darren Till.

2. Wrestler — který často používá porazy a snaží se soupeře dobít na zemi. Mezi nejlepší patří např. Tyron Woodley Cain Velasquez, Colby Covington, Demetrious Johnson nebo Henry Cejudo.

3. Groundfighter / Grappler / Jiu-Jitsu fighter — který boj přenáší na zem a tam si vynutí vzdání soupeře pomocí různých technik, nejčastěji pákou nebo škrcením. Mezi nejlepší patří např. Anderson Silva, Royce Gracie, Demian Maia, Brian Ortega nebo Chabib Nurmagomedov.

Váhové kategorie[editovat | editovat zdroj]

Zápasí se v několika váhových kategoriích. Pro MMA jako v každém jiném bojovém sportu je nutné udržování si váhu do každé z kategorií. Každá kategorie má svého šampiona, následovaného zástupem vyzyvatelů (contenders), kteří mezi sebou zápasí o možnost vyzvat právě šampiona na titulový zápas a v případě výhry se jím stát.

Jednotlivé mužské kategorie jsou:

 1. muší váha (flyweight) - do 56 kg
 2. bantamová váha (bantamweight) - do 61 kg
 3. pérová váha (featherweight) - do 66 kg
 4. lehká váha (lightweight) - do 70 kg
 5. welterová váha (welterweight) - do 77 kg
 6. střední váha (middleweight) - do 84 kg
 7. polotěžká váha (light-heavyweight) - do 93 kg
 8. těžká váha (heavyweight) - do 120 kg

Lze také zápasit ve smluvní váze, tzv. catchweight, kdy se oba soupeři domluví na požadované váze.

Ženské váhové kategorie jsou:

 1. women strawweight - do 52 kg
 2. bantamová váha (women bantamweight) - do 61 kg
 3. featherweight (pérová váha)

Oblečení a vybavení[editovat | editovat zdroj]

MMA bojovníci standardně ve většině organizací nosí šortky nebo trenky. Někteří mají na sobě i kraťasy thaiboxerského typu. V některých menších organizacích jsou povoleny slipy nebo přiléhavé trička tzv. "rash guard". Ženy navíc nosí sportovní podprsenku. Dále jsou povinné ochranné pomůcky jako suspenzor a chránič na zuby. Na zápasení se používají speciální bezprsté MMA graplingové rukavice, které umožňují lepší úchop soupeře. V některých organizacích jsou povolené i thaiboxerské návleky na kotníky,

České MMA[editovat | editovat zdroj]

Momentálně v ČR dominují dvě MMA organizace, a to XFN a Oktagon MMA. Další české MMA organizace jsou například GCF (Gladiator Championiship Fighting), Night of Warriors nebo Heroes Gate.

Známí čeští MMA bojovníci
 • Karlos "Terminátor" Vémola (London Shootfighters) - mistr tří organizací ve střední váze (GCF, MMAA, UCMMA) a jedné v polotěžké (XFN), první Čech v UFC
 • Viktor Pešta (Penta Gym Praha) - bojovník těžké váhy a druhý Čech v UFC. Čelil těm nejlepším bojovníkům na světě, např. Derrick Lewis který bojoval o titul těžké váhy UFC.
 • Jiří "Denisa" Procházka (Jetsaam Gym Brno) - bojovník polotěžké váhy, momentálně zápasí v japonské organizaci Rizin Fighting Federation.
 • Lucie Pudilová (KBC Příbram) - první Češka a číslo 13. ve své váze v UFC.
 • Magdalena Šormová (Penta Gym Praha)

Bezpečnost[editovat | editovat zdroj]

Ohledně bezpečnosti MMA panuje stále kontroverze. Přispívá k tomu i nedostatek sběru a přístupnosti údajů o zraněních.

Často dochází k názoru lidí že je MMA sport jen pro hloupější lidi. To se však vylučuje, na tréninku MMA můžeme najít i učitele, lékaře, právníky nebo studenty vysokých škol.

Zranění tu samozřejmě najdeme ale každým rokem čii měsícem v čím dál menší míře kvůli vzrůstající oblibě tohoto sportu a vylepšení pravidel. V nynější době jsou otevřeny i tzv "přípravky" pro děti. Když se sport ( a to platí i pro MMA) dělá s rozumem a dbáme na rady trenéra zranění jsou minimální. [1]

Četnost zranění[editovat | editovat zdroj]

Dle poslední meta-analýzy dostupných údajů o zraněních v MMA je četnost výskytu 228.7 zranění na 1000 vystoupení atleta (jedno vystoupení atleta je definováno jako jeden atlet vystupující v jednom boji).[1][2] [3] [4] [5][6][7][8]

Druhy zranění[editovat | editovat zdroj]

Obecně jsou druhy zranění podobné zraněním v boxu, kickboxu, karate, taekwondu ale odlišné od ostatních bojových sportů jako je judo a šerm.[1] [9] [10] [11] [12]

Neoficiální zápasy[editovat | editovat zdroj]

Známá úmrtí při neoficiálních kláních MMA, tj. v zápasech bez vypsaných pravidel a pauz atletů které v oficiálním MMA nenajdeme:

 • Alfredo Castro Herrera, 15 let, duben 1981, po knock-outu.[13]
 • Douglas Dedge, 31 let, Američan, březen 1998, Kyjev, vážná zranění mozku.[14][15]
 • Lee, 35 let, květen 2005, Samsong-dong (Korea), infarkt myokardu. [13]
 • Mike Mittelmeier, 20 let, duben 2012, Bolívie, krvácení do mozku.[16][17]
 • Dustin Jenson, 26 let, květen 2012, Rapid City (USA), podlebeční krvácení.[18][19][20]
 • Felix Pablo Elochukwu, 35 let, Nigerijec, duben 2013, Port Huron (USA), hypoglykemický šok.[21]
 • Ramin Zeynalov, 27 let, Ázerbájdžánec, březen 2015, krvácení do mozku.[22]
 • Jameston Lee-Yaw, 47 let, z Trinidadu, duben 2015, Aberdeen (USA), selhání ledvin.[23]
 • João Carvalho, 28 let, Portugalec, duben 2016, Dublin, úmrtí 2 dny po knock-outu.[24]

Ve většině případů nebyla na místě pořadateli zajištěna ošetřovatelská služba, popř. zápasy neměly striktní pravidla, např. týkající se povinných pauz atletů nebo také byly povoleny zakázané údery a chování které v oficiálním MMA nenajdeme.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Lystad, Reidar P. (2014).  "The epidemiology of injuries in mixed martial arts: A systematic review and meta-analysis". Orthopaedic Journal of Sports Medicine 2 (1). doi:10.1177/2325967113518492. 
 2. Frey, A. (2004).  "Neuf saisons de surveillance médicale de compétitions de judo: une analyse nationale de la traumatologie du judo en compétition". J Traumatologie Sport 21: 100–109. doi:10.1016/s0762-915x(04)97390-1. 
 3. Lystad, Reidar P. (2009).  "Epidemiology of injuries in competition taekwondo: a meta-analysis of observational studies". Journal of Science and Medicine in Sport 12 (6): 614–621. doi:10.1016/j.jsams.2008.09.013. PMID 19054714. 
 4. Estwanik, J.J. (1984).  "Amateur boxing injuries at the 1981 and 1982 USA/ABF national championships". Phys Sportsmed 11: 123–128. 
 5. Bledsoe, G.H. (2005).  "Injury risk in professional boxing". South Med J 98: 994–998. doi:10.1097/01.smj.0000182498.19288.e2. 
 6. Zazryn, T.R. (2003).  "A 16 year study of injuries to professional boxers in the state of Victoria, Australia". Br J Sports Med 37: 321–324. doi:10.1136/bjsm.37.4.321. 
 7. Zazryn, T.R. (2006).  "A prospective cohort study of injury in amateur and professional boxing". Br J Sports Med 40: 670–674. doi:10.1136/bjsm.2006.025924. 
 8. Zazryn, T.R. (2006).  "Injury rates and risk factors in competitive professional boxing". Clin J Sports Med 19: 20–25. 
 9. Study of Fighters Shows Brain Changes Are Seen Before Symptoms, The New York Times, TIMOTHY PRATT, April 24, 2012. ' . . This is part of the Professional Fighters Brain Health Study, now a year old . . . . Dr. Bernick will present these findings on Wednesday in New Orleans at the American Academy of Neurology's annual meeting . . . . Though Dr. Bernick intends to continue his study of boxers for at least five years, he said the preliminary findings were worth the attention of the neurology association's annual meeting, as "nobody has the numbers we do." . . '
 10. MARTINEZ, Jaime. Formal Autopsy on Vasquez Published [online]. Sherdog.com, 2008-04-18 [cit. 2012-07-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. THOMAS, Luke. Tyrone Mims, MMA Fighter, Dies Following Amateur Bout in South Carolina [online]. MMA Fighting, 2012-10-17 [cit. 2012-10-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Moran, Lee (2014) Pro MMA fighter Booto Guylain dies after getting elbowed in head during bout in South Africa, New York Daily News 2014-03-06, retrieved 2014-04-09
 13. a b SVINTH, Joseph R. Death under the Spotlight: The Manuel Velasquez Boxing Fatality Collection The Data: MMA [online]. Journal of Combative Sport, July 2000 [cit. 2012-07-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Knapp, Brian(2008-11-30)."This Day in MMA History: Nov. 30"1=. Sherdog.com. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.sherdog.com/news/news/This-Day-in-MMA-History-Nov-30-15335. Retrieved 2012-07-31. 
 15. Hall, Joe; Utterstrom, Brad(2007-12-07)."The Death of Douglas Dedge"1=. Sherdog.com. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.sherdog.com/news/articles/The-Death-of-Douglas-Dedge-10270. Retrieved 2012-07-31. 
 16. Gutierrez, Guillermo F(2012-04-25)."Tragedia en la AMM: Mike Mitelmeier está en coma y su cuadro se complica[Tragedy in MMA: Mike Mitelmeier is in a coma and his picture is complicated]"(in spanish)1=. Opinion.com.bo. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.opinion.com.bo/opinion/articulos/2012/0425/noticias.php?id=53376. Retrieved 2012-07-31. 
 17. Gutierrez, Guillermo F(2012-04-29)."Una multitud despidió con lágrimas a Mike Mitelmeier[A crowd tearfully said goodbye to Mike Mitelmeier]"(in spanish)1=. Opinion.com.bo. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.opinion.com.bo/opinion/articulos/2012/0429/noticias.php?id=53934. Retrieved 2012-07-31. 
 18. Lengerich, Ryan(2012-07-12)."Fighter died from blunt force trauma, autopsy reveals"1=. RapidCityJournal.com. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://rapidcityjournal.com/news/fighter-died-from-blunt-force-trauma-autopsy-reveals/article_1fb84d49-0ca8-51d7-a269-eb771a8b48be.html. Retrieved 2012-07-31. 
 19. "Police release autopsy results for Sturgis fighter"1=. KOTAV.com. 2012-07-11. Archived from the original. Šablona:Citation error. https://archive.is/20130127083337/http://www.kotatv.com/story/19004723/police-release-autopsy-results-for-sturgis-fighter. Retrieved 2012-07-31. 
 20. Marrocco, Steven(2012-07-16)."Autopsy reveals fighter Dustin Jenson suffered head trauma prior to death"1=. MMAJunkie.com. Archived from the originalon 2012-07-19. https://web.archive.org/web/20120719091437/http://mmajunkie.com/news/29726/autopsy-reveals-fighter-suffered-head-trauma-prior-to-death.mma. Retrieved 2012-07-31. 
 21. Yuen, Jenny(11 April 2013),"CPR performed on dead Hamilton MMA fighter for 40 minutes",Calgary Sun(Calgary), http://www.calgarysun.com/2013/04/11/cpr-performed-on-dead-hamilton-mma-fighter-for-40-minutes 
 22. Zidan, Karim(29 March 2015)."Report: Fighter dies in the cage during Azerbaijan MMA tournament".BloodyElbow.com. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.bloodyelbow.com/2015/3/29/8308431/mma-fighter-dies-in-the-cage-during-azerbaijan-tournament-news. Retrieved 29 April 2015. 
 23. Schild, Jake(30 April 2015)."Medical examiner’s office attributes MMA fighter’s death to kidney failure".Seattletimes.com. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.seattletimes.com/seattle-news/medical-examiners-office-attributes-mma-fighters-death-to-kidney-failure/. Retrieved 25 June 2015. 
 24. Bradley, Jonathan(13 April 2016)."MMA fighter Joao Carvalho dies two days after TKO loss to Charlie Ward, Conor McGregor tribute".news.com.au. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.news.com.au/sport/mma-fighter-joao-carvalho-dies-two-days-after-tko-loss-to-charlie-ward-conor-mcgregor-tribute/news-story/2134e044d68b8a5a62563403441c4459. Retrieved 19 April 2016. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]