Münze Österreich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Münze Österreich
Logo
Logo
Budova Münze Österreich na vídeňské ulici Am Heumarkt 1
Budova Münze Österreich na vídeňské ulici Am Heumarkt 1
Základní údaje
Datum založení 1194
Zakladatel Leopold V. Babenberský
Sídlo Vídeň, Rakousko
Adresa sídla Vídeň, Rakousko
Souřadnice sídla
Počet poboček Vídeň
Klíčoví lidé Gerhard Starsich
Charakteristika firmy
Produkty zpracování drahých kovů, ražba mincí a medailí
Služby mincovnictví
Majitel Oesterreichische Nationalbank (OeNB)
Identifikátory
Oficiální web www.muenzeoesterreich.at
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Münze Österreich, neboli Rakouská mincovna, patří mezi přední světové mincovny. Razí všechny oběžné mince Rakouska a prestižní sběratelské mince a medaile.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie této mincovny sahá 800 let do historie. V roce 1194 rakouský a štýrský vévoda Leopold V. Babenberský zajal poblíž Vídně anglického krále Richarda I. Lví srdce, který se vracel do Anglie z třetí křížové výpravy. Jako výkupné za své propuštění tehdy Richard I. vyplatil Leopoldovi 100 000 hřiven stříbra. Leopold V. se rozhodl z poloviny této kořisti vyrazit mince.

O 200 let později je mincovna poprvé zmiňována v historických pramenech. Nejlépe jsou zmapovaná místa, kde se nacházela a doposud nachází – nejprve se nacházela v blízkosti Hoher Markt, později na ulici Wollzeile a v zimním paláci prince Eugena v Himmelpfortgasse. V první polovině 19. století byla mincovna přesunuta na ulici Am Heumarkt v centru Vídně, kde se nachází doposud.

Během existence mincovny se zde využívalo nepřeberné množství způsobů ražby. Do 16. století se například využívalo k ražbě kladivo, následoval válcový, kolébkový a šroubový lis. Od roku 1830 až do současnosti se používá k ražbě prstencový mincovní lis, který je v současnosti schopný vyrazit až 750 mincí za minutu[1].

V průběhu let vzniklo v Rakousku ještě několik dalších mincoven – například v Grazu, Kremsku, Salzburgu či Innsbrucku. V roce 1918, kdy se začala formovat Rakouská republika, vídeňská mincovna se stala hlavní mincovnou pro Rakousko. A tento status jí patří doposud.

Současná produkce[editovat | editovat zdroj]

Mince z této mincovny jsou vyhledávané investory a sběrateli po celém světě. Jedna z nejvíce mezinárodně uznávaných mincí rakouské mincovny je mince Maria Theresa Taler. Vznikla v roce 1780, kdy tato císařovna zemřela. V současnosti se jedná o nejslavnější stříbrnou minci na světě a také minci s vyraženým největším počtem kusů. Známou mincí je také zlatá investiční mince s názvem Wiener Philharmoniker[2].

Münze Österreich mimo jiné také dodává investiční zlaté slitky, které pro ni vyrábí rafinerie Argor-Heraeus S. A., jejíž čtvrtinový podíl taktéž vlastní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Unternehmensgeschichte. www.muenzeoesterreich.at [online]. [cit. 2017-09-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-04-05. (anglicky) 
  2. Münze Österreich | Česká mincovna. ceskamincovna.cz [online]. [cit. 2017-09-18]. Dostupné online.