Môťová (vodní nádrž)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Môťová
Sekier - priehrada - panoramio.jpg
Poloha
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Zeměpisné souřadnice
Ostatní
Přítok vodySlatina
Odtok vodySlatina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Môťová [1] je vodní nádrž, která byla vybudována na řece Slatina v letech 1953 - 1957. Nachází se jihovýchodně od města Zvolen. Slouží pro průmysl, nadlepšení průtoků, energetiku a rekreaci.

Generálním projektantem byl Hydroprojekt Bratislava, dodavatelem stavební části byl Hydrostav Bratislava a strojní části Elektrostroj Brno. Vodní elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1957 a čerpací stanice počátkem roku 1958. Elektrárna je instalována po pravé straně přepadových bloků. Je v ní instalována Kaplanova turbína s hltnosti 10 m³.s-1. Využívá spády od 6 do 12,5 m. Pracuje jako špičková elektrárna, s průměrnou roční výrobou 1,5 GWh.

Ve vodní nádrži Môťová bylo podle Zprávy o stavu životního prostředí z roku 2002 vydané Ministerstvem životního prostředí Slovenské republiky trvale zakázáno koupání. [1]

Zpravodajský portál aktuality.sk o přehradě referoval v roce 2015 slovy: "Přestože se Moťovská přehrada tváří již po desetiletí jako rekreační zóna, má od ní na míle daleko. " [2]

Hráz[editovat | editovat zdroj]

Výška hráze nad terénem je 12,5 m a nad základovou spárou 16,20 m. Délka hráze v koruně představuje 431,10 m a objem nádrže 3,598 mil. m³.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Môťová (vodná nádrž) na slovenské Wikipedii.

  1. Názvy vodných nádrží [online]. Dostupné online. 
  2. Desivá realita Môťovskej priehrady: Špinavá voda, rozpadnuté móla, zarastené brehy a odpadky. aktuality.sk. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-22. (slovensky)  Archivováno 22. 9. 2017 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]