Lymfodrenáž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lymfodrenáž je speciální léčebná metoda, za pomocí které se podporuje vyplavování odpadních látek z těla. Jedná se tedy o prostředek detoxikace. Díky lymfodrenáži můžeme z těla dostat nahromaděné toxické látky, které jsou jinak pro tělo škodlivé. Dalším důležitým aspektem lymfodrenáže, je urychlení toku lymfy mízním řečištěm a podpora látkové výměny organismu. Lymfodrenáž významným způsobem podporuje imunitní systém[1]. V dnešní době se hojně využívá spíše ke kosmetickým účelům, například významně napomáhá k odstranění celulitidy. Další nespornou výhodou je, že lymfodrenáž napomáhá k zlepšení metabolismu a zlepšení fyzické kondice, což může vést k úbytku váhy.

Před každou lymfodrenáží je zásadní uvolnění důležitých mízních uzlin, aby nedošlo k zablokování. Při lymfodrenáži by mohlo nastat riziko nahromadění lymfy před uzlinou, což je nežádoucí.

Lymfodrenáž se dělí na dva základní typy - lymfodrenáž přístrojovou a manuální.

Přístrojová lymfodrenáž[editovat | editovat zdroj]

Tato metoda je méně časově i finančně náročná než manuální lymfodrenáž. Je to velice moderní a účinná metoda, jak efektivně ovlivnit tok lymfy. Tento typ se vyskytuje častěji. Před začátkem lymfodrenáže je důležité uvolnit lymfatické uzliny, o řádné uvolnění se stará certifikovaný lymfoterapeut. Prostředkem přístrojové lymfodrenáže jsou kompresní návleky. Jejich podoba se odvíjí od místa problému, nejběžnější jsou kompresní kalhoty, ale existují i rukávy či vesta. Návleky jsou sestaveny ze vzduchových komor, které se střídavě nafukují podle předem nastaveného programu. Velice důležité je nastavení tlaku v komorách, nesmí být malý, ale ani příliš vysoký, to má na lymfatický systém opačný efekt.

Přístrojová lymfodrenáž se převážně doporučuje v případě chronických žilních nedostatečností, celulitidy, bércových vředů, artrózy, poruch prokrvení, gynekologických obtíží apod. Naopak se nedoporučuje v případě onemocnění jater a ledvin, při akutním onkologickém onemocnění, při těžkých srdečních onemocněních, kožních obtížích, také při akutních zánětů žil či při infekčním onemocnění nebo také při neurologických onemocněních, jako je například epilepsie.

Manuální lymfodrenáž[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Lymfatická masáž.

První věc, kterou je potřeba zmínit, je fakt, že manuální lymfodrenáž není klasická masáž. Jde o speciální manuální techniku, která je zaměřená na povrchový mízní systém. Rozdíl mezi masáží a manuální lymfodrenáží je primárně v tom, že lymfoterapeut se snaží ovlivnit pouze kůži a podkoží, ale masér jde hlouběji a naopak se snaží ovlivnit primárně svalstvo. Manuální lymfodrenáž je tedy velice prospěšná pro správné fungování lymfatického systému a organismu jako takového. A dobře fungující lymfatický systém, tedy dobrá cirkulace lymfy, je důležitá pro správné fungování vnitřního organismu.[2]

Manuální lymfodrenáž se primárně doporučuje při léčbě otoků či edémů, pro zvýšení imunity, pro detoxikaci organismu, proti celulitidě, pro regeneraci po operacích a úrazech, také jde o prevenci při vzniku křečových žil a v neposlední řadě se využívá pro zmírnění migrén či v boji s obezitou. Naopak manuální lymfodrenáž je nežádoucí při nádorových onemocněních, v případě že má pacient hnisavou ránu, bakteriální nebo virové onemocnění, zvětšené lymfatické uzliny, hyperfunkci štítné žlázy, rýmu nebo kašel, hypertenzi, hyperglykemii nebo v případě, že pacient bere antibiotika a také v případě těhotenství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Základy lymfodrenáže
  2. Manuální lymfodrenáž. www.manualnilymfodrenaz.cz [online]. [cit. 2013-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03.