Lymfatická masáž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lymfatická masáž, často také nazývaná lymfatická drenáž nebo manuální lymfodrenáž, je masáž založená na rytmickém hnětení svalů. Její pomocí se má zajistit správné proudění lymfy (mízy) v těle.[1] Oproti klasické masáži jsou zde hmaty prováděny menším tlakem a mají i menší frekvenci.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Lymfatická masáž je populární kosmetická metoda, která umožňuje odstraňování celulitidy. Jde však o uznávanou léčebnou metodou s širšími možnostmi využití, např. při léčení chronických otoků.[2] Lze ji provádět jak manuální technikou, tak pomocí řady speciálních přístrojů - přístrojová lymfodrenáž

Tato masáž má díky zlepšení proudění mízy přispět k odvádění nečistot z krve. Pomocí této jemné techniky lze zbavit tělo otoků a vyřešit tak zdravotní problémy, kterým by klasická sportovně-rekondiční masáž spíše uškodila.[1]

Kdy lymfodrenáž neprovádět[editovat | editovat zdroj]

Lymfatická masáž není univerzální metoda a při některých zdravotních stavech by se neměla vůbec provádět:[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KLOUD, Pavel. Manuální lymfatická masáž [online]. Mladazena.cz, Dámský portál Mladé fronty., 2008-04-15 [cit. 2010-06-25]. Dostupné online. 
  2. Lymfatické masáže, Lymfodrenáž [online]. LékařiOnline.CZ s.r.o., 2008-06-27, rev. 2010-03-31 [cit. 2010-06-25]. Dostupné online. 
  3. SAIDOVÁ, Zuzana. manuální a přístrojová lymfodrenáž [online]. ProSalutem. Lymfodrenáže Brno, 2012-09-27. Dostupné online.