Lycus Sulci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Lycus Sulci
Topografická mapa oblasti
Topografická mapa oblasti
Poloha 24.4N × 141.1W
Útvar propadlina
Rozměr 1 350 km
Jméno Klasické albedové jméno
Malé pohoří v oblasti Lycus Sulci. Obrázek pokrývá oblast ~ 3km.

Lycus Sulci je rozsáhlá propadlina s deformovanou kůrou na povrchu Marsu, která se nachází na severní polokouli severně až západně od štítové sopky Olympus Mons na kontaktu s hladší oblastí Amazonis Planitia, která se rozkládá převážně na západě až severozápadě. Severně od Lycus Sulci je zlomový systém Acheron Fossae a na východě menší útvar Cyane Sulci, dále na východ se pak nachází lávové pole vzniklé erupcemi starého štítového vulkánu Alba Patera.

Pojmenována byla v roce 1976[1] z řečtiny dle klasického albedového jména. Propadlina se rozkládá mezi 12,5° severní šířky až 34,9° a 130,9° západní délky až 150,9° délky. Táhne se přes 1 350 km.

Mořské pobřeží?[editovat | editovat zdroj]

Předpokládaný přechod mezi souší a mořem v 70. letech 20. století (sonda Viking)

Oblast byla fotografována již během mise amerických sond Viking, které přinesly snímky ukazující ostrý přechod mezi vyvýšenou částí Lycus Sulci a planinou Amazonis. Tento přechod vedl některé vědce k tomu, že začali pracovat s myšlenkou, že se jedná o pozorovatelný přechod mezi prapůvodním oceánem existujícím v severních šířkách a tehdejší pevninou.[2] Pozdější vyhodnocení snímků ale neprokázalo, že by se jednalo o pobřežní linii vzniklou erozivní činností vln.[3] Oproti předpokladu se nepodařilo najít jasnou hranici útesů, ale snímky ukazovaly postupný přechod z vyšších oblastí do nížin.[2] Na druhou stranu je otázka, jestli třetinová gravitace a absence přílivu a odlivu podobného na Zemi (Mars nemá hmotný měsíc jako Země), by vůbec umožnila vznik útesovému rozhraní ve formě, jak je známé ze Země.[2]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Citace a reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Google maps, Mars - Lycus Sulci [online]. [cit. 2007-09-07]. Dostupné online. 
  2. a b c Mars Ocean Hypothesis Hits the Shore [online]. [cit. 2007-12-03]. Dostupné online. 
  3. Co je nového na Marsu - Nejsou důkazy pro mořské pobřeží na Marsu [online]. [cit. 2007-12-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]