Lovci pokladů (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lovci pokladů
Filmový štáb při natáčení scény s využitím přirozeného světla
Filmový štáb při natáčení scény s využitím přirozeného světla
Základní informace
Původní názevNational treasure
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka131 min
Žánrydobrodružný, akční
ScénářJim Kouf
Cormac Wibberley
Marianne Wibberley
RežieJon Turteltaub
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleNicolas Cage
Sean Bean
Jon Voight
Diane Krugerová
Justin Bartha
ProdukceJerry Bruckheimer
HudbaTrevor Rabin
KostýmyJudianna Makovsky
Výroba a distribuce
Premiéra2004
Produkční společnostiWalt Disney Pictures
Saturn Films
Jerry Bruckheimer Productions
Junction Entertainment
DistribuceWalt Disney Pictures
Předchozí a následující díl
Lovci pokladů: Kniha tajemství
Lovci pokladů na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovci pokladů (v originálu National treasure) je americký akční dobrodružný film režiséra Jona Turteltauba. Hlavního hrdinu Bena Gatese ztvárnil známý herec Nicolas Cage a jeho všehoschopného nepřítele Iana obsadil Sean Bean. Dále byli do filmu obsazeni herci Jon Voight, Justin Bartha a Diane Krugerová. Film se dočkal i pokračování nazvaného Lovci pokladů 2: Kniha tajemství.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Benjemin Franklin Gates, je potomek rodiny Gatesů, jejíž osud je úzce spojen s bájným pokladem Svobodných zednářů, který před nimi vlastnili Templáři a předtím ještě další. Proto se Ben rozhodne tento poklad najít, i když jen málo lidí věří že opravdu existuje. Nakonec se ale najde muž – bohatý a elegantní Ian Howe, který financuje výpravu, která má najít dávno ztracenou loď Charlotte, na níž se údajně nachází klíč k nalezení pokladu. Tato loď je opravdu nalezena, ale Ben s Ianem se na ní rozhádají, protože klíč je na zadní straně Deklarace nezávislosti a všehoschopný Ian ji chce ukrást. Dojde k potyčce, při níž je Charlotte zničena a Ben s dalším členem výpravy, Railym Poolem, se zachrání jen s velkým štěstím – Ian by je klidně nechal zemřít. Oba se pak pokouší varovat ministerstvo i FBI, ale nikdo jim to, že má být Deklarace ukradena, nevěří, ani krásná doktorka Abigail Chaseová, která k ní má přístup a za níž jdou jako poslední. Ben, který tuší, že Ian by Deklaraci klidně zničil, se tedy s Railyho pomocí rozhodne odcizit tento dokument sám a tím jej ochránit. Využijí večera, kdy má být večírek pro zvané a ukrást Deklaraci nebude tak velký problém jako jindy, což ale tuší i Ian, takže se s Benem znovu setkají a Ben unikne jen taktak, ale i s Deklarací. Doktorce Chaseové je ale Ben, který by na večírku neměl být a přesto je, podezřelý a když se ozve alarm poté, co je zjištěno zmizení dokumentu, pochopí, že ji ukradl on a je do dobrodružství zapojena taky, protože ji na chvíli Ian unese a ona pochopí, že Ben s Railym od svého úmyslu najít poklad neustoupí a sama chce alespoň ochránit Deklaraci. Začíná tedy závod o nalezení pokladu s všehoschopným Ianem...

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Nicolas Cage Benjamin Franklin Gates
Sean Bean Ian Howe
Justin Bartha Raily Poole
Diane Krugerová doktorka Abigail Chase
Jon Voight Patrik Gates (otec Bena Gatese)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Za první tři dny promítání (od 19. do 21. listopadu 2004) snímek vydělal 35,1 milionu. Do konce roku film vydělal 141 milionů dolarů, samotný film stál však pouze 100 milionů dolarů.
  • Scénář pro film upravili scenáristé Terry Rossio a Ted Elliott, kteří pro producenta Jerryho Bruckheimera napsali scénář pro jeho trilogii Piráti z Karibiku.
  • Na zadní straně Deklarace nezávislosti je ve skutečnosti napsané: „Original Declaration of Independence dated 4th July 1776“.
  • Snímek se měl v kinech původně objevit v roce 2000 jako konkurence pro filmy Dokonalá bouře a Patriot.
  • Lovci pokladů jsou jediný film, ke kterému natočil Nicolas Cage pokračování.
  • Diane Krugerová absolvovala většinu akčních scén bez kaskadérky.
  • Jon Turteltaub uvedl, že původní verze filmu měla čtyři hodiny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]