Lovci pokladů (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lovci pokladů
Filmový štáb při natáčení scény s využitím odrazu přirozeného světla
Filmový štáb při natáčení scény s využitím odrazu přirozeného světla
Základní informace
Původní název National treasure
Země USA
Jazyk angličtina
Délka 131 min
Žánry dobrodružný, akční
Scénář Jim Kouf
Cormac Wibberley
Marianne Wibberley
Režie Jon Turteltaub
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Nicolas Cage
Sean Bean
Jon Voight
Diane Kruger
Justin Bartha
Produkce Jerry Bruckheimer
Hudba Trevor Rabin
Kostýmy Judianna Makovsky
Výroba a distribuce
Premiéra 2004
Produkční společnosti Walt Disney Pictures
Saturn Films
Jerry Bruckheimer Productions
Junction Entertainment
Distribuce Walt Disney Pictures
Předchozí a následující díl
Lovci pokladů 2: Kniha tajemství
Lovci pokladů na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovci pokladů (v originálu National treasure) je americký akční dobrodružný film režiséra Jona Turteltauba. Hlavního hrdinu Bena Gatese ztvárnil známý herec Nicolas Cage a jeho všehoschopného nepřítele Iana obsadil Sean Bean. Dále byli do filmu obsazeni herci Jon Voight, Justin Bartha a Diane Krugerová. Film se dočkal i pokračování nazvaného Lovci pokladů 2: Kniha tajemství.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Benjemin Franklin Gates, je potomek rodiny Gatesů, jejíž osud je úzce spojen s bájným pokladem Svobodných zednářů, který před nimi vlastnili Templáři a předtím ještě další. Proto se Ben rozhodne tento poklad najít, i když jen málo lidí věří že opravdu existuje. Nakonec se ale najde muž- bohatý a elegantní Ian Howe, který financuje výpravu, která má najít dávno ztracenou loď Charlotte, na níž se údajně nachází klíč k nalezení pokladu. Tato loď je opravdu nalezena, ale Ben s Ianem se na ní rozhádají, protože klíč je na zadní straně Deklarace nezávislosti a všehoschopný Ian ji chce ukrást. Dojde k potyčce, při níž je Charlotte zničena a Ben s dalším členem výpravy, Railym Poolem, se zachrání jen s velkým štěstím- Ian by je klidně nechal zemřít. Oba se pak pokouší varovat ministerstvo i FBI, ale nikdo jim to, že má být Deklarace ukradena, nevěří, ani krásná doktorka Abygail Chaseová, která k ní má přístup a za níž jdou jako poslední. Ben, který tuší, že Ian by Deklaraci klidně zničil, se tedy s Railyho pomocí rozhodne odcizit tento dokument sám a tím jej ochránit. Využijí večera, kdy má být večírek pro zvané a ukrást Deklaraci nebude tak velký problém jako jindy, což ale tuší i Ian, takže se s Benem znovu setkají a Ben unikne jen taktak, ale i s Deklarací. Doktorce Chaseové je ale Ben, který by na večírku neměl být a přesto je, podezřelý a když se ozve alarm poté, co je zjištěno zmizení dokumentu, pochopí, že ji ukradl on a je do dobrodružství zapojena taky, protože ji na chvíli Ian unese a ona pochopí, že Ben s Railym od svého úmyslu najít poklad neustoupí a sama chce alespoň ochránit Deklaraci. Začíná tedy závod o nalezení pokladu s všehoschopným Ianem...

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Nicolas Cage Benjamin Franklin Gates
Sean Bean Ian Howe
Justin Bartha Raily Poole
Diane Kruger doktorka Abigail Chase
Jon Voight Patrik Gates (otec Bena Gatese)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Za první tři dny promítání (od 19. do 21. listopadu 2004) snímek vydělal 35,1 milionu. Do konce roku film vydělal 141 milionů dolarů, samotný film stál však pouze 100 milionů dolarů.
  • Scénář pro film upravili scenáristé Terry Rossio a Ted Elliott, kteří pro producenta Jerryho Bruckheimera napsali scénář pro jeho trilogii Piráti z Karibiku.
  • Na zadní straně Deklarace nezávislosti je ve skutečnosti napsané: „Original Declaration of Independence dated 4th July 1776“.
  • Snímek se měl v kinech původně objevit v roce 2000 jako konkurence pro filmy Dokonalá bouře a Patriot.
  • Lovci pokladů jsou jediný film, ke kterému natočil Nicolas Cage pokračování.
  • Diane Kruger absolvovala většinu akčních scén bez kaskadérky.
  • Jon Turteltaub uvedl, že původní verze filmu měla čtyři hodiny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]