Lobdengau-Museum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lobdengau-Museum
Roemermuseum Ladenburg 01.JPG
Údaje o muzeu
StátNěmeckoNěmecko Německo
MěstoLadenburg
AdresaAmtshof 1
ZakladatelFridrich II. Bádenský
Pojmenováno postředověkém regionu
Založeno1909
Zaměřeníarcheologické
Původní účel budovybiskupská rezidence
Další budovybiskupský zámek
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lobdengau-Museum je muzeum v německém městě Ladenburg. Nachází se v bývalém biskupském zámku. Zabývá se zejména archeologií, historií města a lidovou kulturou regionu Lobdengau.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1903 byl zakoupen dům u kostela sv. Havla, do kterého se nastěhovala antická sbírka, která byla spravována archeologem Ernstem Wagnerem. V roce 1909 bylo muzeum slavnostně otevřeno vévodou Fridrichem II. Bádenským. Po druhé světové válce bylo nuceno muzeum zavřít, avšak roku 1950 ho znovuotevřel archeolog Berndmark Heukemes. V roce 1968 byla expozice přestěhována do bývalého biskupského zámku.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Muzeum je rozděleno do následujících oddělení: Archeologie, Historie města a Lidová kultura. Na čtyřech podlažích jsou prezentovány exponáty od mladší doby kamenné až po novověk. Stěžejní expozicí je sbírka římských nálezů z tzv. Lopodunum.[1] Jednalo se o římské město, stávající na místě dnešního Ladenburgu. Za nejvýznamnější exponát je považován tzv. Jupitergigantensäule (sloup Jupitera s giganty), pocházející pravděpodobně z roku 233 př. n. l., prezentuje vliv keltů na starořímské umění. V archeologické části jsou dále vystaveny předměty z doby keltské. Další expozice upomíná na fakt, že Ladenburg bylo sídelním městem wormského biskupství. Jsou zde vystaveny např. exponáty z hrobu biskupa Ludvíka-Antona, který byl nalezen v kapli sv. Sebastiána. Zajímavostí je komoda, kterou daroval kurfiřt Karel Teodor Falcký svému zahradníkovi. V nejvyšším patře je vystavován lidový nábytek. Muzeum je doplněno skanzenem na přiléhajícím pozemku.[2]

Muzejní budova[editovat | editovat zdroj]

Budova, ve které se nachází muzeum, bývala dříve zámkem wormských biskupů.[3] Nejstarší částí je zbytek bývalých městských hradeb ze 13. století. Dnešní podobu získal zámek za dob renesance. Budova byla také rozšířena směrem na sever. Roku 1590 byl přistavěn severní arkýř (jižní arkýř roku 1620) a roce 1610 ho následovala věž s kopulí. Během rekonstrukčních pracích v 70. letech 20. století byla na fasádě nalezena manýristická výmalba a několik erbů wormských biskupů.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lobdengau-Museum na německé Wikipedii.

  1. STURM, Axel. Ausstellung über Alamannen im Lobdengau-Museum eröffnet. Rhein-Neckar-Zeitung [online]. 2020-02-18 [cit. 2020-04-06]. Dostupné online. (německy) 
  2. BISCHOFF, Helmuth; ATTELN, Gisela. Rhein-Neckar. Ostfildern: DuMont Reiseverlag, 2016. 292 s. ISBN 978-3-7701-7381-5. Kapitola Römer ante portas, s. 50. (německy) 
  3. SCHMID, Claudia. Mörderische Bergstraße : 11 Krimis und 125 Freizeittipps. Meßkirch: Gmeiner-Verlag GmbH, 2019. 248 s. ISBN 978-3-8392-2416-8. Kapitola Freizeittipps. (německy) 
  4. HIEFNER-KONIETZKO, Birgit. Kurpfalz. Meßkirch: Gmeiner-Verlag GmbH, 2019. 189 s. ISBN 978-3-8392-2385-7. Kapitola Nicht nur von außen schön. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]