LoRaWAN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

LoRaWAN je síť, na níž LoRa pracuje, a může být využívána IoT zařízeními v obtížně připojitelných oblastech. Je protokolem MAC úrovně druhé OSI komunikační vrstvy pro řízení přístupu pro správu komunikace mezi branami a koncovými zařízeními, který spravuje LoRa Alliance[1].

Technická specifikace a princip[editovat | editovat zdroj]

Verze 1.0 specifikace LoRaWAN byla vydána v červnu 2015[2]. Obecně lze LoRaWAN považovat za WiFi pro připojení IoT zařízení. LoRaWAN definuje komunikační protokol a architekturu sítě, zatímco fyzická vrstva LoRa obstará vlastní komunikaci po radiových vlnách. LoRaWAN zajišťuje správu komunikačních frekvencí, přenosové rychlosti a napájení pro všechna zařízení.[3] Zařízení v síti jsou asynchronní a vysílají, když mají k dispozici data k odeslání. Data vyslaná koncovými zařízeními jsou přijímána vícenásobnými branami, ty předávají datové pakety centralizovanému síťovému serveru.[4] Síťový server filtruje duplicitní pakety, provádí kontroly zabezpečení a spravuje síť. Data jsou poté předávána na aplikační servery.[5] Tato technologie vykazuje vysokou spolehlivost pro mírné zatížení, nicméně má některé problémy s výkonem související s odesláním potvrzení.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LoRa na anglické Wikipedii.

  1. LoRa Alliance
  2. LoRaWAN R1.0 Open Standard Released for the IoT
  3. "LoRaWAN for Developers". www.lora-alliance.org k 2018-09-21.
  4. "Low Power, Wide Area Networks Explained" www.link-labs.com k 2018-09-21.
  5. LoRaWAN: What is it? [online]. LoRa Alliance, 2015 [cit. 2018-09-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. BANKOV, D.; KHOROV, E.; LYAKHOV, A. On the Limits of LoRaWAN Channel Access. 2016 International Conference on Engineering and Telecommunication (EnT). November 2016, s. 10–14. Dostupné online. DOI:10.1109/ent.2016.011. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]