Levicové kluby žen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Levicové kluby žen
Vznik16. srpna 1992
Právní formaspolek
SídloPolitických vězňů 1531/9, Praha, 110 00, Česko
IČO70104468 (VR)
Některá data můžou pocházet z datové položky.
Sídlo LKŽ i KSČM v Praze

Levicové kluby žen je česká celostátní společenská organizace, založená v Praze roku 1992 s desítkami základních organizací – klubů v různých částech České republiky. Deklarují se jako dobrovolné občanské sdružení.

Ústředí[editovat | editovat zdroj]

Společenská organizace Levicové kluby žen, o.s byla zaregistrována 16. srpna 1992[1], bylo jí přiděleno IČO 70104468, sídlem sdružení je Praha 1, Politických vězňů 9. Na stejné adrese je registrováno celostátní ústředí KSČM.

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Předsedkyní Republikové rady Levicových klubů žen je Květa Šlahúnková. V čele organizace je Rada LKŽ, která je tvořena krajskými radami klubů. Pořádá celorepublikové akce, v budově poslanecké sněmovny např. vyvrcholení Mezinárodního dne žen, vzpomínkové akce v Lidicích atd.

Vytváří tzv. ženskou lobby, spolupracují s dalšími ženskými organizacemi (Český svaz žen, Kluby žen, feministické organizace). Obdobné ženské organizace a plattformy vytvořily i další politické strany – u ČSSD Sociálně demokratické ženy, od března 1994 také KDÚ-ČSL.

Do roku 2007 bylo ustaveno v České republice 72 levicových klubů.[zdroj?]

Náplň činnosti[editovat | editovat zdroj]

Základní organizace LKŽ spolupracují úzce s politickou stranou KSČM na své úrovni (místní, městské atd), i s poslanci a zastupiteli této strany, stejně jako s dalšími levicovými organizacemi. např. s Komunistickým svazem mládeže nebo Klubem českého pohraničí.

Zákupský klub na akci Advent 2012 v Zákupech

Organizují jak akce pro své členky (výroční a řádné schůze), tak pro veřejnost (zábavy, ankety, sbírky, oslavy MDŽ atd). U těchto akcí spolupracují s řadou dalších společenských organizací v místě svého působení.

Celorepublikové setkání LKŽ se konají každým rokem, střídavě v různých krajích. O víkendu 18. – 20. září 2009 se konalo v Zákupech, kde LK funguje od roku 1994[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BASTL, Martin; MAREŠ, Miroslav; SMOLÍK, Josef; VEJVODOVÁ, Petra. Krajní pravice a krajní levice v ČR. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3797-3. Kapitola Komunistická strana Čech a Moravy, s. 31. 
  2. Zákupský zpravodaj. Září 2009, roč. 23, s. 2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]