Letiště Bangkok-Suvarnabhumi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mezinárodní letiště Bangkok - Suvarnabhumi


ท่าอากาศยานสุวรรณภูม

Suvarnabhumi Airport Bangkok Inner Courtyard.jpg
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Airports of Thailand
Otevření 2006
Nejbližší město Bangkok (30 km)
Kód letiště ICAO: VTBS
IATA: BKK
Poloha 13°40′52″ s. š., 100°44′50″ v. d.
ft / 2 m
Statistika (2008)
Cestujících 42 000 000
Pohybů 76 za hodinu
Vzletové a přistávací dráhy
01R/19L beton, 4000×60 m
01L/19R beton, 3700×60 m

Mezinárodní letiště Bangkok - Suvarnabhumi (IATA: BKK, ICAO: VTBS) (thajsky: ท่าอากาศยานสุวรรณภูมิ) se nachází 30 km východně od Bangkoku, hlavního města Thajska. Je to největší letiště v zemi a jedno z největších na světě. Dále je domácí letiště aerolinií Bangkok Airlines, Thai Airways International, Orient Thai International, PB Air, Tahi AirAsia.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno Suvarnabhumi bylo zvoleno králem Pchúmipchonem Adunjadétjem a znamená "Zlatá země".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště proslavilo německého architekta Helmuta Jahna, který jej navrhl v impozantních tvarech, barvách a rozměrech. Je tedy nutno říci, že mezinárodní letiště Bangkok-Suvarnabhumi představuje vrchol Jahnovy tvorby a řadí se mezi nejzajímavější vzdušné přístavy na světě. Bylo vybudováno na 3 200 ha (rozlohou je 5× větší než původní letiště Bangkok-Don Muang) a investice na jeho realizaci přesáhly 155 miliard thajských bahtů.

Letiště Suvarnabhumi nahradilo 92 let staré letiště Bangkok-Don Muang. Podle původních plánů mělo být Suvarnabhumi dvakrát rozšířeno, tak, aby v roce 2026 mohlo přijmout 120 milionů pasažérů a 6,4 milionů tun nákladu.

Vybavení a vzhled[editovat | editovat zdroj]

Budova terminálu
Letecký pohled na letiště
Interiér letiště

Letiště má dvě přistávací a vzletové dráhy - 60 metrů široké, 4000 a 3700 metrů dlouhé. Rovněž jsou zde moderně položené pojezdové dráhy. Na letišti Suvarnabhumi existuje nejvyšší kontrolní věž na světě (132,2 metrů) a třetí největší terminál na světě (objem 56 3000 m²). Vybavení tohoto obřího terminálu zahrnuje :

  • 130 stanovišť pasové kontroly pro přílety, 72 pro odlety
  • 26 stanovišť celní kontroly pro přílety, 8 pro odlety
  • 22 dopravních pásů pro zavazadla
  • 360 odbavovacích pultů, dalších 100 pro cestující bez zavazadel
  • 107 pohyblivých chodících pásů
  • 102 výtahů
  • 83 eskalátorů

Dále jsou zde pobočky bank, restaurace, dětské koutky, obchody, autopůjčovny, čekací salonky, VIP hala, toalety apod. Letadlům je k dispozici 120 parkovacích míst, 5 z nich můžou přijmout letadla typu Airbus A380. Lety jsou soustřeďovány do jednoho terminálu, ten je ovšem rozdělený na mezinárodní a vnitrostátní haly. Mezi terminálem a hotelem je pětipatrové parkoviště s celkovou kapacitou 5000 aut.

Příjezd na letiště[editovat | editovat zdroj]

Silniční přístup k novému letiště poskytuje řadu dálnic, připojených ke stávající bangkockému vnějšímu silničnímu okruhu. Hlavní přístupová cesta je zvýšená ze 2 na 5 pruhovou silnici, která vede z terminálu pro cestující přes severní část lokality na novou Bangkok-Chonburi dálnici.

Letištní hotel[editovat | editovat zdroj]

Novohotel Suvarnabhumi Airport se nachází jen 200 metrů od letištního terminálu. K dispozici je jeho návštěvníkům 612 pokojů, velké otevřené atrium, venkovní bazény, posilovny, sauny a lázeňské centrum umístěné v tropické zahradě. Uvnitř hotelu je salon krásy, nákupní zóna, dětský koutek a služba pro hlídání dětí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]