Lazebnický most (Český Krumlov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lazebnický most
Pohled od jihu
Pohled od jihu
Základní údaje
KontinentEvropa
StátČeskoČesko Česko
MěstoČeský Krumlov
KomunikaceLatrán
ŘekaVltava
Souřadnice
Mapa
Další data
Kód památky19931/3-1192 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lazebnický most je stavební dílo překračující řeku Vltavu v jihočeském Krumlově. Lazebnický most spojuje Latrán se Starým Městem, konkrétně ulice Latrán a Radniční. Současná podoba mostu pochází asi ze 30. let 19. století. Most stojí na dvou kamenných opěrách a jednom středovém pilíři, který tvoří počátek ostrova. Na těchto podpěrách jsou umístěny ocelové traverzy na kluzných ložiscích, které jsou pokryty dřevěným krytem. Uprostřed mostu se nachází socha svatého Jana Nepomuckého a Ukřižování. Je zapsán na seznam kulturních památek.[1] V roce 1830 byla lávka, která spojovala obě města vážně poškozena kramy. Proto došlo k výstavbě mostu, při kterém však byla stržena i Latránská brána u Lazebnického mostu.[2] Na straně Starého Města pak stály za sebou hned brány dvě.[3][4] První Mostecká, byla stržena v roce 1860,[3] druhá za ní nazývaná Vnitřní byla zbourána již v roce 1942[4]. Původní podoba přemostění, pak tvořila prostá dřevěná lávka.[2][3] Na straně Starého Města na severní straně stál sloup s výklenkem a sochou svatého Jana. Uprostřed byl umístěn kříž s Ukřižováním.[3] Název Lazebnický most nese po nedaleké Lazebně v domě Latrán čp. 1.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Památkový katalog - 1000130724 - Lazebnický most se sochou sv. Jana Nepomuckého a křížem. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2018-02-13]. Dostupné online. 
  2. a b Latránská brána u Lazebnického mostu. www.encyklopedie.ckrumlov.cz [online]. [cit. 2018-02-13]. Dostupné online. 
  3. a b c d Mostecká brána u Lazebnického mostu v Radniční ulici. www.encyklopedie.ckrumlov.cz [online]. [cit. 2018-02-13]. Dostupné online. 
  4. a b Vnitřní brána v Radniční ulici. www.encyklopedie.ckrumlov.cz [online]. [cit. 2018-02-13]. Dostupné online. 
  5. Latrán č. p. 1. www.encyklopedie.ckrumlov.cz [online]. [cit. 2018-02-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]