Latrinálie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Záchodové dveře ve španělské Zaragoze

Latrinálie je označení pro anonymní nápis umísťovaný zejména na veřejné toalety. Jedná se o nápisy, které mohou a nemusí být veršované. Latrinálie se vyskytují zejména na veřejných toaletách a na toaletách různých hostinských zařízení, škol všech stupňů, kulturních zařízení apod. Některé podniky za účelem popisování stěn umísťují na toalety tzv. latrinální deníky, kde návštěvníci mohou využít prostor k psaní veršíků, příspěvků a vzkazů..[1][2]

Latrinálie mohou mít různý charakter a obsah. Mezi latrinálie se mohou řadit také obrázky. Mezi latrináliemi lze nejčastěji vidět citáty různých osobností, citáty z knih a z filmů, také verše a části textů cizích autorů, rovněž vlastní autorská díla, odkazy na webové stránky. Mezi příspěvky na zdech a v latrinálních denících jsou často vzkazy ostatním návštěvníkům a komunikace mezi návštěvníky, dále obsahují kritiku společnosti nebo konkrétní osobnosti (např. „Servít je vůl“), osobní dojmy a zkušenosti či nápisy se sexuálními a fekálními náměty Chceš-li býti správným ČECHEM, vytírej si zadek MECHEM! — Klíč je ve výčepu: z folklóru WC  .

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Zesnulý folklorista z Kalifornské univerzity v Berkeley Alan Dundes vytvořil v roce 1966 termín latrinalia označující graffiti, jež se nacházejí na veřejných toaletách.[3] Dundes dával tomuto termínu přednost před označením „záchodová poezie“, protože ne všechna latrinalia jsou veršovaná nebo mají poetickou formu.[3]

Výraz je složeninou slova latrína a afixu neboli přípony -alia, která označuje bezcenné seskupení čehokoli — v tomto případě nápisů na toaletách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Latrinalia na anglické Wikipedii.

  1. Golden Gate [X]Press Online | R.I.P. All Your Base Are Belong To Us[nedostupný zdroj]
  2. Cleaning & Maintenance Management Online :: Brought to you by Grand View Media [online]. Cmmonline.com, 2007-02-01 [cit. 2012-01-07]. Dostupné v archivu. (anglicky) 
  3. a b Dundes, Alan (1966). "Here I Sit — A Study of American Latrinalia". University of California, Berkeley: Kroeber Anthropological Society Papers.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]