LILO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Menu pro výběr operačních systémů

LILO (LInux LOader) je všeobecně použitelný zavaděč (boot loader) pro Linux. LILO bylo původně vytvořeno Wernerem Almesbergerem, ale v současnosti je jeho vývojářem John Coffman.

LILO není závislé na specifickém systému souborů a je schopné bootovat operační systém (např.: obrazy Linuxového jádra) z disketových jednotek a pevných disků. Při bootu může být zvolen jeden ze šestnácti různých obrazů. Pro různá jádra pak mohou být nastaveny různé parametry, jako například nastavení rootu. LILO může být umístěno buď v master boot recordu (MBR) nebo v bootovacích sektorech na jednotlivých diskových oddílech. Ve druhém případě musí být v master boot recordu něco, co načte LILO.

Při spuštění systému má LILO k tomu, aby přistupovalo k pevným diskům, k dispozici pouze služby BIOSu. Z tohoto důvodu je s velmi starými BIOSy přístupnost u prvních dvou pevných disků limitována počtem válců (cylinder) od 0 do 1023. U starších BIOSů může LILO použít 32bitové „LBA“ adresování sektorů pro přístup ke kompletnímu úložišti dat všech pevných disků, ke kterým se BIOS dokáže připojit.

LILO byl výchozím zaváděcím programem pro většinu Linuxových distribucí od doby, kdy pozbyl na popularitě loadlin. Dnes ovšem většina distribucí používá jako výchozí zavaděč GRUB.

lilo.conf[editovat | editovat zdroj]

Soubor lilo.conf se většinou nachází v /etc/lilo.conf. Uvnitř lilo.conf se typicky nacházejí dvě sekce. První sekce definuje globální nastavení obsahující parametry, které specifikují místní bootovací atributy. Druhý typ sekce obsahuje parametry spojené s operačním systémem, který má být načten z obrazu. Tento druhý typ sekce může být opakován až pro 16 různých bootovacích výběrů.

Chybové hlášky a jejich interpretace[editovat | editovat zdroj]

Když LILO načítá sebe samu, zobrazí slovo „LILO“. Každé písmeno je zobrazeno před, nebo po nějaké specifické akci. Když LILO selže v nějakém bodu, zobrazená písmena můžou být použita k identifikaci problému.

LILO startu-up kód se skládá ze dvou částí. „První fáze“ v spouštěcím sektoru a „druhá fáze“ v /boot/boot.b. Během instalace LILO je vytvořen soubor map, obvykle /boot/map, kde LILO nachází potřebné odkazy (adresy sektorů) na operační systémy (Linux kernel, atd.), které by měly být zahájeny.


Nic -Ani jedna část z LILO nebyla načtena. LILO buď není nainstalován, nebo oddíl, na kterém se nachází jeho spouštěcí sektor, není aktivní. Bootoavcí médium je nesprávné nebo vadné.
L -První část zavaděče byla načtena a začala, avšak nemůže načíst druhou část. Dvojmístné kódy chyb (uvedeny níže) označují typ problému. Tento stav většinou značí selhání média, nebo špatné parametry disku v systému BIOS.
LI -První etapa zavaděče byla schopna nahrát druhou etapu, ale nedokázala ji vykonat. To může být způsobeno špatnými parametry disku v systému BIOS přesunutím boot/boot.b bez spuštění instalačního souboru map.
LIL -Druhá etapa zavaděče byla zahájena, ale nemůže načíst tabulku popisovače ze souboru map. Tato chyba je obvykle způsobena selháním média nebo špatnými parametry disku v systému BIOS.
LIL? -Druhá etapa zavaděče byla načtena na špatné adrese. To je obvykle způsobeno špatnými parametry disku v systému BIOS nebo přesunutím boot/boot.b bez spuštění instalatéru map.
LIL- -Deskriptor tabulky je poškozen. I tato chyba bývá většinou způsobena špatnými parametry disku v systému BIOS nebo přesunutím /boot/map bez spuštstalatéru map.
LILO -Všechny části LILO byly úspěšně načteny.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]