Lázně Letiny (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lázně Letiny
Lázeňská budova
Základní informace
Výstavba okolo roku 1700
Přestavba 1766
Stavebník Břeněk Pikart z Grünthálu nebo Rudolf Pikart z Grünthálu
Další majitelé Pikartové z Grünthálu
Morzinové
Schönbornové
Poloha
Adresa Letiny, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Lázně Letiny
Lázně Letiny
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lázně Letiny jsou komplex lázeňských budov ve stejnojmenné osadě obce Letiny v okrese Plzeň-jih. Součástí areálu býval také zámek ze 17. století, jehož hlavní budova byla roku 1888 zbořena. Areál je chráněn jako kulturní památka ČR.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek nechal postavit kolem roku 1700 rytíř Břeněk nebo rytíř Rudolf Pikart z Grünthálu. Ve vlastnictví rodu byly Letiny od poloviny 17. století. Roku 1766 ho nechali Morzinové přestavět na lázeňský dům. V té době byl součástí panství Dolní Lukavice. V letech 1794–1945 jej vlastnili Schönbornové. Po druhé světové válce sloužil do osmdesátých let 20. století jako doléčovací ústav plzeňské Škodovky a později zde fungovala jídelna lázeňského domu Labe. V roce 1988 byl při úpravách lázeňského komplexu zámek zbořen.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Šlo o jednopatrovou budovu obdélníkového půdorysu se středním rizalitem, jenž byl zakončen tympanonem a erbem Schönbornů. Od roku 1901 nesla budova název Staré lázně. V roce 1770 byla nedaleko zámku postavena kaple svatého Vintíře, která stála nad studánkou s léčivou vodou. Dochovaná kaple vznikla v roce 1856, roku 1896 byla rozšířena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-07-12]. Identifikátor záznamu 134966 : Zámek – areál lázní Letiny, s omezením: bez provozní budovy nemocnice čp. 50. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]