Přeskočit na obsah

Kádárův znak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kádárův znak (Kádár-címer)

Kádárův znak, maďarsky Kádár-címer, je označení pro státní znak Maďarské lidové republiky platný v letech 19571989. Znak je pojmenovaný podle Jánose Kádára, generálního tajemníka MSZMP a největšího komunistického funkcionáře této doby, která se často nazývá Kádárova éra.

Maďarská vlajka se stáním znakem (1957–1989)

S příchodem normalizace po potlačeném Maďarském povstání bylo jasné, že tradiční Kossuthův znak, kterým se během povstání nahradil komunistický Rákosiho znak, nemůže být nadále používán jako znak socialistického státu. Proto byl v roce 1957 zákonem (1957. évi II. törvény 3. §) přijat nový státní znak, opět vytvořený dle sovětského vzoru. Lidově se mu začalo říkat Kádár-címer (Kádárův znak). Na rozdíl od Rákosiho znaku však tento znak již nebyl oficiální součástí státní vlajky. I když se vlajky se znakem objevovaly, používaly se jen ojediněle.

Po pádu komunismu a vyhlášení demokratické Maďarské republiky v roce 1989 byl tento znak nahrazen současným státním znakem, který symbolizuje tradici maďarského státu a jeho historii.

Státní znak měl štít byl dělený na tři vodorovné pruhy s barvami státní vlajky. Nad štítem byla rudá pěticípá zlatě lemovaná hvězda, z níž vycházely za štít zlaté paprsky. Kolem byly zlaté obilné klasy ovinuté z levé strany stuhou v národních barvách a z pravé strany rudou stuhou. Znak symbolizoval spojení pracujících měst a venkova.[1]

Oficiální popis

[editovat | editovat zdroj]

Oficiální popis státního znaku na základě ústavního zákona MLR z roku 1957:

A Magyar Népköztársaság címere: kétoldalt búzakoszorúval egybefogott, világoskék mezőben álló, ívelt oldalú piros-fehér-zöld színű pajzs. A búzakoszorút balról piros-fehér-zöld, jobbról vörös színű szalag fonja át. A pajzs fölött középen elhelyezett ötágú vörös csillag aranyszínű sugarakat bocsát a mezőre.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kádár-címer na maďarské Wikipedii.

  1. TOMÁŠEK, Radim. Maďarsko (průvodce olympia). Praha: Olympia, 1988. Kapitola Stání zřízení a administrativní členění, s. 43. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • MUCHA, Ludvík. Vlajky a Znaky zemí světa. Praha: GKP, 1987 (3. vydání). 215 s. 
  • BERTÉNYI, Iván. Új magyar címertan. Budapest: Maecenas Könyvkiadó, 1993. ISBN 963-9025-71-2. (maďarsky) 
  • BROŽEK, Aleš. Lexikon vlajek a znaků zemí světa. Praha: Kartografie, 2003. 223 s. ISBN 80-7011-776-1. 
  • BERTÉNYI, Iván. Államcímerünk pajzson kívüli alkotó elemei [online]. Budapest: Pázmány Péter Katolikus Egyetem, 2011 [cit. 2024-08-08]. Dostupné online. (maďarsky) 
  • ŠALIGA, Martin Barnabáš. Maďarské vlajky. In: EXNER, Petr. Sborník přednášek z 6. českého národního vexilologického kongresu. Praha: Česká vexilologická společnost, 2016. ISBN 978-80-270-0497-3. Kapitola Přednášky, s. 93−104.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Státní znak MLR
Předchůdce:
Kossuthův znak
(Rákosiho znak)
19571989
Kádárův znak
Nástupce:
Současný státní znak Maďarska