Aleš Brožek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Aleš Brožek
Ing. Aleš Brožek.jpg
Narození22. května 1952 (70 let)
Praha
Povoláníknihovník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aleš Brožek (* 22. května 1952 Praha) je český knihovník a vexilolog.

Studium a zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování základní školy a střední vzdělávací školy v Ústí nad Labem vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Po vojenské službě nastoupil do technického rozvoje podniku Tonaso Neštěmice. V letech 1978–1990 pracoval ve Výzkumném ústavu tukového průmyslu v Ústí nad Labem. V roce 1978 se oženil, s manželkou Hanou má dvě dcery, Hanu (1979) a Zuzanu (1986). Od roku 1990 do r. 2017 byl ředitelem Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Zabývá se problematikou databází využitelných v knihovnách a knihovnických webových stránek. Od roku 2000 je předsedou hodnotící komise soutěže Biblioweb. Publikuje v odborné knihovnické literatuře [1], s řadou odborných příspěvků vystupuje na knihovnických konferencích v tuzemsku i v zahraničí (Budapešť 1996, Washington 1998). Je členem Svazu knihovníků a informačních pracovníků, Ústřední knihovnické rady, předsedou sekce pro akvizici Sdružení knihoven ČR. V ústecké knihovně se významně zasloužil mj. o zavádění automatizace, podílel se na vytvoření lidové části knihovny v ulici Winstona Churchilla, vybudování přístavby k budově 2 v ulici Velká Hradební či zavedení nových oddělení knihovny. Patří mezi uznávané odborníky ve vexilologii, tímto oborem se aktivně zabývá přes čtyřicet let. V roce 1972 založil s Ludvíkem Muchou při Obvodním kulturním domě v Praze 3 Vexilologický klub. Jako člen Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Parlamentu České republiky se účastnil schvalování městských a obecních vlajek, z nichž sám několik navrhl (např. vlajku Litvínova nebo Dolní Poustevny). Zasloužil se o to, že dnes známe jméno a podobu autora československé (české) státní vlajky. V současné době píše knihu o její historii.[2]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • Přehled bází dat využitelných v knihovnách, Brno, Sdružení knihoven ČR, 1994
  • Lexikon vlajek a znaků zemí světa, Praha, Kartografie, 1998
  • Osudy domů a obyvatel Churchillovy ulice v Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, Severočeská vědecká knihovna, 2008
  • Lexikon symbolů vodosportovních klubů a svazů v českých zemích sv. 1 a 2, Praha, Mare-Czech, 2016 a 2018
  • Otec a syn Trenkwaldovi a další zhotovitelé praporů v 19. století v českých zemích, Liberec, Libea, 2019

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bibliografie prací A. Brožka
  2. Medailon A. Brožka ve Výběru kulturních výročí
  3. Ústecký vexilolog se chystá na kongres do Švédska. www.severskelisty.cz [online]. [cit. 2014-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-04. 
  4. Nositelé medaile Z. V. Tobolky 2003. www.sdruk.cz [online]. [cit. 2014-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  5. FIAV Awards

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]