Kristián Flegeli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kristián Flegeli OFM
kněz
Zasvěcený život
Institut františkáni
Francescocoa.png
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum úmrtí 29. června 1750
Místo úmrtí Tachov
Povolání teolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kristián Flegeli (?-1750), též Christian Flegeli byl františkán a teolog působící v českých zemích. Ve františkánském řádu mu byla svěřena služba výchovy, formace a vzdělávání juniorů – řeholníků mezi prvními (časnými) a slavnými (doživotními) sliby.[1] Kromě osobní a spirituální formace předával budoucím či nedávno vysvěceným kněžím znalosti z teologie, když působil jako lektor na františkánských klášterních studiích. V blíže neznámém konventu takto přednášel morální teologii v letech 1735-1736, kdy si jeho přednášky stačil zapsat studující řádový kněz Anicet Lautner (též Lauttner, †1763).[2] V roce 1744 působil Flegeli jako vychovatel (rektor) řádových noviců nebo juniorů v klášteře v Kladsku. Při té příležitosti sepsal kompendium o řeholním životě.[3] V roce 1748 pobýval bratr Flegeli v tachovském klášteře a rovněž zde vzdělával řádový dorost ve františkánské spiritualitě a tradici. Jeho výklady řehole sv. Františka z Assisi Vita Evangelica si tehdy zaznamenal klerik Darius Finck (též Fink, †1771), pozdější misionář.[4] V Tachově pobýval Kristián Flegeli až do své smrti 29. června 1750. Kromě uvedeného byl v blíže nezjištěném konventu opakovaně představeným – kvardiánem.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Srov. Nekrologium české františkánské provincie.
  2. Theologia Moralis tradita a M.V.P.F. Christiano Flegeli O.M. conscripta 1735 et 1736 a V.P.F. Aniceto Lauttner – rukopis byl dříve uložen v klášterní knihovně františkánů v Kadani, signatura Z 39. V roce 2010 v knihovně kláštera u P. Marie Sněžné v Praze.
  3. Compendium earum rerum quae ad regulare praesertim OM spectant a ad P. Christiano Flegeli rectore Glacensi 1744 - knihovna františkánů u P. Marie Sněžné v Praze, původně v klášterní knihovně v Kadani (signatura O 26).
  4. Vita Evangelica seu Expositio Literalis in sacram Regulam Sancti Patris Francisci…a multum Venerando P. Christiano Flegeli in conventu Tachoviensi tradita 1748, scripta a fratre Dario Finck – rovněž dříve v knihovně františkánů v Kadani, signatura Z 8, po restitucích církevních knihoven v bibliotéce kláštera u P. Marie Sněžné v Praze.
  5. Srov. Nekrologium české františkánské provincie u něj uvádí: „často kvardián“.