Kostky jsou vrženy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O epizodě amerického sci-fi seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine pojednává článek Kostky jsou vrženy (Star Trek).

Kostky jsou vrženy (latinsky: Alea iacta est) je ustálené slovní spojení, citát, který vešel do českého slovníku jako rčení, přirovnání. Znamená jasné a stručné označení stavu či situace, kdy je už rozhodnuto, kdy nelze couvnout, vzít rozhodnutí zpět.

Původ rčení[editovat | editovat zdroj]

V polovině prvního století př. n. l. si Římský stát podmanil svými legiemi mnoho území, mj. i Galii – a právě zde v době pobytu se mocný muž říše, člen prvního triumvirátu Gaius Julius Caesar dozvěděl, že římský senát dal plné moci jeho politickému soku Gnaeu Pompeiovi. Přestože Caesar věděl, že podle římského zákona nesmí ozbrojený vojevůdce s vojskem překročit hraniční řeku Rubikon, aniž se vystaví nebezpečí, že bude prohlášen za nepřítele republiky, vydal 10. ledna roku 49 př. n. l. rozkaz svým legiím řeku překročit a táhnout na Řím – tím byla de facto zahájena občanská válka. Bez boje se pak zmocnil Říma a byl posléze ustanoven diktátorem.

A právě v situaci, když jeho legie překročila Rubikon, řekl vojevůdce, vědom si vážnosti svého rozhodnutí, ono slavné: „ALEA IACTA EST“ (lat.) – „Kostky jsou vrženy!“ Kvůli tomu se také někdy užívá slovní spojení „překročit Rubikon“.

Související články[editovat | editovat zdroj]