Přeskočit na obsah

Kontrolní tabulka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kontrolní tabulka pro sběr údajů o kvalitě

Kontrolní tabulka nebo též kontrolní list nebo kontrolní formulář pro sběr údajů slouží ke sběru a zaznamenání prvotních kvantitativních údajů o jakosti, např. počet a druh vad nebo problémů, které se vyskytly během výrobního procesu nebo při výstupní kontrole. Cílem je získat celkový přehled o stavu kvality a dát odpovědným osobám možnost rozhodovat se na základě faktů.[1] Při návrhu formuláře, sběru a zaznamenání dat je třeba zvážit několik hledisek[2]:

  • Princip stratifikace - proces třídění dat, jehož cílem je oddělení dat různých zdrojů tak, aby bylo možno rychle identifikovat původ každé položky a tím i původ případného souvisejícího problému.
  • Principy jednoduchosti, standardizace a vizuální interpretace - je kladen důraz na jednoduchost zápisu dat, aby ho mohl provést každý. Záznam má být proveden jednoduše za použití značek či čárek namísto číselných údajů. Data by měla být zapsána v takové formě, aby se již při dalším zpracování nemusela přepisovat do dalších formulářů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kontrolní tabulky, ikvalita.cz
  2. NENADÁL, Jaroslav. Moderní management jakosti: principy, postupy, metody. Praha: Management Press, 2008. ISBN 978-80-7261-186-7.