Konec kapitoly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Konec kapitoly (End of the Chapter), česky též jako Poslední kapitola, je románová trilogie anglického spisovatele Johna Galsworthyho, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1932. Jde o pokračování předcházejících autorových úspěšných trilogií Sága rodu Forsytů a Moderní komedie.

Trilogie byla souhrnně vydána až po Galsworthyho smrti roku 1934 a skládá se z těchto románů:

  • Maid In Waiting (1931, Společnice), česky prvně jako Sestra, pak jako Než osud zavolá nebo jako Dychtivé mládí,
  • Flowering Wilderness (1932, Kvetoucí pustina),
  • Over the River (1933, Napříč proudem).

V poslední části své rozsáhlé kroniky se Galsworthy se soustředil na vylíčení osudů blízkých příbuzných Forsytů, starého šlechtického rodu Cherrellů. Hlavní hrdinou cyklu je Dinna Cherrellová, sestřenice Fleur a Michaela Montových. V prvním díle se s ní seznamujeme jako s citově upřímnou představitelkou mladé generace, která rozdíl od mondénní Fleur dosud neztratila své ideály a která dychtivě očekává, co jí přinese život. Nakonec však díky umrtvujícím příkazům rodinné tradice končí jako výhodně provdaná, ale vnitřně podlomená žena.

Galsworthy se i zde snažil udržet kritické stanovisko k vládnoucí anglické aristokracii a k jejím institucím, ale jeho vnitřní náklonnost k Cherrellům je více než zřejmá. Rod Cherrellů je v jeho pojetí připoután k půdě hlubokými historickými kořeny i tradičním pocitem odpovědnosti, takže sklouží nejen sobě, ale i celé vlasti, které tak pomáhá nalézt cestu ze zmatků začínajícího 20. století. Přesto Galsworthyho dílo předpovídá i tomuto rodu nezadržitelný úpadek, vyplývající ze lpění na strnulých tradicích a z neschopnosti přizpůsobit se novým potřebám života.

Související články[editovat | editovat zdroj]