Komatiit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Komatiit z oblasti Kanady

Komatiit je ultramafická výlevná hornina, která je charakteristická extrémně vysokou hořečnatostí. Jedná se o lávu, která byla charakteristická převážně pro archaikum. Svůj název obdržela dle řeky Komati River v Jihoafrické republice, kde se hojně nachází a byla zde podrobně zkoumána.

Komatiity mají vysoký obsah oxidu hořečnatého, který přesahuje hodnotu 18 %[1] a sahá až k 32 %.[2] Hornina vzniká krystalizací z vysokoteplotních magmat (teploty abnormálně vysoké dosahující 1550 až 1600 °C). Předpokládá se, že pro takto vysoké teploty muselo původní magma vznikat ve velkých hloubkách. Při tuhnutí tvoří láva často polštáře a vlivem rychlého chladnutí povrchu se zde objevuje sklovitá struktura. Typickým znakem komatiitů je také spinifexová struktura,[1][2] která zdánlivě připomíná stébla australské trávy.

Při makroskopickém pohledu se jeví komatiit jako tmavá, černošedá až černozelená hornina se sklovitým povrchem na povrchu lávového proudu a jemnozrnnou strukturou ve vnitřních oblastech.[1] Mimo spinifexovou strukturu se zde často objevují také vyrostlice olivínu a pyroxenu,[2] které mohou dosahovat délky až několika dm.[1]

Příbuznou horninou jsou tzv. boninity.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Komatiity se vyskytují z pravidla v oblastech výskytu nejstarší kontinentální kůry jako jsou např. Jižní Afrika, Západní Austrálie či oblast Ontaria.[1] V poslední době byly komatiity nalezeny ale také na ostrově Gorgona v Karibské oceánské desce, kde bylo jejich stáří určeno do období křídy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Komatiit [online]. Karlova univerzita, [cit. 2008-11-05]. Dostupné online.  
  2. a b c mineralienatlas.de - Komatiit [online]. [cit. 2008-11-05]. Dostupné online. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]